ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Μεγάλη νίκη με ανατροπή για την ΑΕΚ

Με ένα εξαιρετικό ντέρμπι ολοκληρώθηκε η 15η αγωνιστική της μεγάλης κατηγορίας χάντμπολ των ανδρών, καθώς η ΑΕΚ επικράτησε στην Κυψέλη επί του φορμαρισμένου Πανελλήνιου.

Οι «Ολυμπιονίκες» ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν 15-11 με τους Μάτοβιτς και Στούμπη να βρίσκουν συνεχώς τις λύσεις στην επίθεση. Στο δεύτερο όμως ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε με την ΑΕΚ να ανεβάζει την απόδοση της, έχοντας μπροστάρη τον Θανάση Συγγάρη που άγγιξε ποσοστό επεμβάσεων 75% το διάστημα 30-50, ενώ σημείωσε και ένα γκολ από το ένα τέρμα στο άλλο. Αρχικά μείωσε σε 15-14 με τον Βαμβακά (33’), στην συνέχεια ισοφάρισε (16-16) με τον Νικολαϊδη (38:30), ενώ στο 43:12 πήρε προβάδισμα με δύο γκολ (16-18).
Με συνολικό επιμέρους σκορ 9-2 η ομάδα του Κώστα Τούτση ξέφυγε με +3 (17-20) στο 49’, με τον Πανελλήνιο να σκοράρει μόλις δύο γκολ σε 20 λεπτά!
Στα τελευταία λεπτά και συγκεκριμένα στο 54:53 οι φιλοξενούμενοι έφτασαν την διαφορά στα 4 γκολ (19-23), αλλά οι γηπεδούχοι πλησίασαν επικίνδυνα στο γκολ (22-23) με τον Κρητικό στο 59:08, αλλά ο Βαμβακάς με τέρμα (22-24) στο 59:35, «κλείδωσε» την νίκη για την ΑΕΚ που απλά δέχθηκε άλλο ένα τέρμα στην εκπνοή άνευ σημασίας.
Τα πεντάλεπτα 2-2, 5-3, 6-5, 9-8, 11-9, 15-11 (ημχ.), 15-14, 16-16, 17-18, 17-20, 19-23, 23-24
Πανελλήνιος (Ζαραβίνας) Τζανακάκης 1, Παπαπούλιος 2, Μάτοβιτς 5, Κρητικός 5, Χελιώτης, Χειβιδόπουλος, Βλαχοθανάσης, Τσακουρίδης 3, Στούμπης 4, Ασβεστάς 1, Παπαδόπουλος, Σαμαράς, Μούγιτς 2, Μαντζόπουλος, Τσάτσας, Ζαχάρης.
ΑΕΚ (Τούτσης) Τσικογιαννόπουλος, Χ. Νικολαΐδης 1, Πέρρος 3, Γεωργιάδης 1, Μακρυγιάννης, Π. Νικολαΐδης 6, Συγγάρης 1, Καραστέργιος, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Βαμβακάς 4, Άντρεγιτς 5, Χόγκας 3, Μπαλάσκας, Χρόνης, Αλικάκος.
Κόκκινη 54:04 Χελιώτης (κακόβουλη ενέργεια, χτύπησε με αγκωνιά πρόσωπο αντιπάλου – κρατήθηκε δελτίο) Δίλεπτα 8-7, Πέναλτι 5/5-1/2

Εύκολα ο Δούκας
Στους 22 πόντους έφτασε o Δούκας μετά την εύκολη νίκη του με 32-18 επί της ΑΕΣΧ Πυλαίας. Οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν το ματς από την αρχή και δίκαια πήραν τους δύο πόντους.
ΑΕΣΧ Πυλαίας (Γούσιος) Σιαματάς, Παπαδόπουλος Χ. 4, Παπαδόπουλος Π. 1, Καφαντάρης 4, Ζαφείρης, Κατσαρός, Αλμπάνης 2, Παπαγεωργίου, Καλόμοιρος 2, Αλατσατιάνος, Κουκμίσης, Αντωνιάδης, Βραχιολίδης, Χατζηγιαννίδης, Σεβαστίδης 1, Κουρουμλίδης 4.
Δούκας (Κρανάκης) Ζαλώνης 1, Μωραϊτης 3, Τζηράς 8, Ζαμπούνης 2, Μανουσέλης 4, Μπραουδάκης, Αποστολίδης, Μπάρμπας, Ντούνης 1, Μπάγιος 6, Ζιβούλοβιτς 1, Νταρσουλάντ 1, Αραπακόπουλος 1, Μυλωνάς 4.
Δίλεπτα 1-3, Πέναλτι 1/2-6/6.