Μεγάλη νίκη της Βουλιαγμένης επί του Ολυμπιακού

Έχοντας την κορυφαία τερματοφύλακα στον πλανήτη κάτω από τα δοκάρια και πολύ ταλέντο μέσα στην πισίνα, η ομάδα της Βουλιαγμένης επιβεβαίωσε όλους όσοι υποστηρίζουν ότι φέτος χτυπάει το πρωτάθλημα στην Α1 πόλο των γυναικών έχοντας τις ίδιες πιθανότητες με τον Ολυμπιακό.

Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου επιβλήθηκε 7-5 επί του Ολυμπιακού στο κολυμβητήριο του Λαιμού, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.
Ο αγώνας άρχισε με τον Ολυμπιακό να ανοίγει το σκορ, με τη Χριστίνα Τσουκαλά που εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω για το 1-0. Στη συνέχεια ακολούθησε ένα νεκρό διάστημα για τις «ερυθρόλευκες» να μην μπορούν να νικήσουν την Άσλι Τζόνσον. Η Αμερικανίδα τερματοφύλακας ήταν απροσπέλαστη και με τρία γκολ των Ξενάκη (2) και Ελληνικάδη, η Βουλιαγμένη έκλεισε το οκτάλεπτο προηγούμενη 3-1. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο οκτάλεπτο. Η Τζόνσον δε δεχόταν γκολ με τίποτα και οι Διαμαντοπούλου, Ελληνιάδη έκαναν το 5-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, όμως ποτέ δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τη Βουλιαγμένη. Έγκενς και Αβραμίδου σκόραραν για τις ερυθρόλευκες με την Ξενάκη να σκοράρει για το ΝΟΒ και το σκορ του τρίτου οκταλέπτου να πηγαίνει στο 6-3.
Στην τελευταία περίοδο, η Βουλιαγμένη κράτησε την άμυνα της, σκόραρε με την Πάτρα δύο λεπτά πριν από τη λήξη για να κάνει το 7-3 για να μειώσει ο Ολυμπιακός σε 7-5 με την Γκόφερς και την Ασημάκη στα τελευταία 40 δευτερόλεπτα.
Οκτάλεπτα 3-1, 2-0, 1-2, 1-2
Βουλιαγμένη (Αλεξία Καμμένου): Τζόνσον, Νίνου Π., Χυδηριώτη, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου, Ξενάκη 3, Νίνου Ε., Πάτρα 1, Κοκκινάκη, Διαμαντοπούλου 1, Ιωαννίδη, Μαστρόκαλου, Κοτσιώνη, Καϊφά, Γκίλλα
Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ελ., Έγκενς 1, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1, Πλευρίτου Μ., Γκόφερς 1, Πλευρίτου Β., Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου, Κανετίδου, Παναπαναστασίου