ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Μεγάλη πρόκριση για Αρβανίτη-Καραγκούνη

Βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο πολλές φορές, ξεπέρασαν ακόμη και πρόβλημα τραυματισμού που προέκυψε στο τάι μπρέικ, αλλά έμειναν όρθιες και πανηγύρισαν μια πολύ μεγάλη πρόκριση.

του Δημήτρη Τυχάλα

Βίκυ Αρβανίτη και Πένυ Καραγκούνη νίκησαν με απίθανη ανατροπή τις Κινέζες Βάνγκ, Γιούε με 2-1 (18-21, 26-25, 15-9) στον 1ο γύρο των νοκ άουτ αγώνων στο τουρνουά major στο Πόρετς της Κροατίας και εξασφάλισαν μονοψήφια κατάταξη.
Στο πρώτο σετ η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 12-9, αλλά κόλλησε και βρέθηκε να χάνει με 19-17 για να χάσει και το σετ.
Στο β’ σετ προηγήθηκε με 19-15, αλλά και πάλι υπέστη μπλακ άουτ με την Γιούε να κάνει ζημιά από το σερβίς και τις Κινέζες να φτάνουν σε ματς μπολ (19-20)! Κι όμως αφού έσπασε τέσσερα ματς μπολ, προηγήθηκε με μπλοκ της Καραγκούνη και πήρε το σετ με λάθος της Γιούε.
Στο τάι μπρέικ ξέφυγε με 8-4 και 11-6, αλλά εκεί ένα πρόβλημα που αντιμετώπισε η Αρβανίτη προκάλεσε μικρή διακοπή και στην επιστροφή το σκορ έγινε 11-9. Ευτυχώς όμως ακολούθησε ένα σερί 4-0 για την ελληνική ομάδα που αύριο όμως έχει πολύ δύσκολο έργο κόντρα στις Γερμανίας Λούντβιχ, Βάλκενχορστ.