Μεγάλο ατομικό ρεκόρ ο Γκούρλιας, έτοιμες για μετάλλιο Πεσιρίδου – Σπανουδάκη

Σχετικά καλή ήταν η πρώτη μέρα του ελληνικού στίβου στους μεσογειακούς αγώνες της Ταραγόνα, με το πολύ μεγάλο ατομικό ρεκόρ του Μάρκου Γκούρλια να ξεχωρίζει.

Ο 22χρονος αθλητής που επένδυσε στον εαυτό του, εξαργυρώνει την προσπαθεια του όπως δείχνει. Τρέχοντας στον τελικό των 5.000μ. κατέβασε το 14:35.53 που ήταν το ατομικό του ρεκόρ από το περσινό πανελλήνιο πρωτάθλημα σε 13:59.59. Επιδοση που δεν έχει γίνει στην από Έλληνα δρομέα τα τελευταία δέκα χρόνια. Στον ίδιο αγώνα ο Γιώργος Τάσσης έκανε και αυτός ατομικό ρεκόρ με 14:38.33.
Από τις υπόλοιπες ελληνικές παρουσίες ξεχώρισε στα 100μ. των γυναικών η Ραφαέλα Σπανουδάκη που έτρεξε χαλαρά 11.56 και είναι φαβορί για μετάλλιο στον τελικό. Το ίδιο ισχύει και για την Ελισάβετ Πεσιρίδου που πέρασε και αυτή στον τελικό χωρίς να πιεστεί κάνοντας 13.41.
Καλή εμφάνιση από την Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου στα 800μ. που έκανε την καλύτερη της επίδοση για το 2018 τρέχοντας σε 2:04.99 για να πάρει και αυτή το εισιτήριο για τον τελικό. Σε τελικούς προκρίθηκαν επίσης η Έφη Θεοδώρου με την Ελπίδα Τόκα στα 400μ. εμπόδια και ο Γιάννης Νυφαντόπουλος στα 100μ.
Στους τελικούς της πρώτης μέρας, εκτός από τους Γκούρλια και Τάσση που ολοκλήρωσαν σε 7η και 14η θέση στα 3.000μ., η Λίλη Αλεξούλη με 6.39μ. ήταν 8η στο μήκος, ο Νίκος Γκότσης με 9:14.90 ήταν 13ος στα 3.000μ. στιπλ, ο Τάσος Λατιφλάρι με 18.21μ. ένατος στη σφαιροβολία και η Κατερίνα Βαμβουκάκη με 60.62μ. ήταν 8η στη σφυροβολία.
Ο Κώστας Νάκος στα 400μ. εμπόδια με 51.65 και ο Μάκης Στεργιούλης με 10.89 στα 100μ. έμειναν εκτός τελικών.