Μεγάλο διπλό το Αιγίνιο, σε πολύ δύσκολη θέση ο Παναθηναϊκός

Παρόλο που βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ η Νίκη Αιγινίου έφυγε με μια υπερπολύτιμη νίκη από την έδρα του Παναθηναϊκού κάνοντας ένα ακόμη σημαντικό βήμα για την παραμονή της και σφίγγοντας ακόμη περισσότερο τον κλοιό για τους πράσινους.

του Δημήτρη Τυχάλα

Το τριφύλλι με τους Μπατατζίμ, Καρντόζο στο βασικό σχήμα ήταν καλύτερος συγκριτικά με την εικόνα που είχε δείξει, αλλά το καθοριστικό σημείο του αγώνα ήταν το δ’ σετ. Εκεί οι πράσινοι ανέτρεψαν το 8-11 και προηγήθηκαν 15-13, για να φτάσουμε στο 21-20 όπου ο Μπατατζίμ έχασε την κόντρα για το +2 κι η Νίκη προηγήθηκε με 21-23 για να πάρει το σετ 23-25 με επίθεση του Στρούγκαρ.
Οι πράσινοι πάντως διαμαρτυρήθηκαν για τη φάση στο 22-23 όπου ο διαιτητής Γεωργουλέας έδειξε μπλοκ άουτ στην επίθεση του Λουκούμι, με τους γηπεδούχους να ζητούν άουτ.
Στο 5ο σετ το Αιγίνιο με το καλημέρα ξέφυγε με 1-4, ο Παναθηναϊκός κατέρρευσε ψυχολογικά και το έχασε χωρίς να προβάλει αντίσταση.
Τα σετ: 25-17, 20-25, 25-13, 23-25, 11-15
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνάγκελ 11 (8/13 επ., 3 μπλοκ), Δρογκάρης 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καρντόσο 30 (28/42 επ., 2 άσσοι, 52% υπ. – 35% άριστες), Μπέλος 13 (9/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπατατζίμ 18 (16/47 επ., 2 μπλοκ, 58% υπ. – 42% άριστες), Πανταλέων 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 62% υπ. – 44% άριστες), Ρουσόπουλος, Ανδρεόπουλος, Μπολζάνι 1 (1/1 επ.)
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 1 (μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 14 (13/30 επ., 1 άσσος, 38% υπ. – 25% άριστες), Ντίνας 12 (6/12 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Στρούγκαρ 19 (17/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λουκούμι 6 (5/24 επ., 1 άσσος, 43% υπ. – 27% άριστες) / Ράκοβιτς (λ, 70% υπ. – 48% άριστες), Παπαλεξίου 1 (1/3 επ., 50% υπ. – 0% άριστες), Ρεμπούτζιας, Μήλης.

Στα χθεσινά παιχνίδια
Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Ολυμπιακός 1-3 (24-26, 25-21, 23-25, 15-25)
Ηρακλής Χαλκίδας-Κηφισιά 2-3 (20-25, 30-28, 21-25, 33-31, 10-15)
Φοίνικας Σύρου-Ηρακλής 3-0 (25-18, 29-27, 25-22)
*Αυτή την ώρα διεξάγεται η αναμέτρηση ΠΑΟΚ-Παναχαϊκή ενώ αύριο ο Εθνικός υποδέχεται τον Παμβοχαϊκό.