Mεγάλο ρεκόρ ο Σπυριδωνίδης και 2η θέση

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε ο Αλέξανδρος Σπυριδωνίδης την πρώτη του παρουσία στο πρωτάθλημα του NCAA (στην πρώτη κατηγορία) κάνοντας μεγάλο ατομικό ρεκόρ.

Ο 20χρονος Έλληνας πρωταθλητής των συνθέτων, αγωνίστηκε για την ομάδα του Άντζελο Στέιτ στο πρωτάθλημα της πρώτης κατηγορίας του NCAA που διεξάλγεται στο Πίτσμπουργκ και με 5.540 βαθμούς βελτίωσε εντυπωσιακά το ατομικό του ρεκόρ που ήταν 5.397 βαθμοί και κατέλαβε τη δεύτερη θέση, πίσω από τον Βαλεντίν Τσαρλς που ολοκλήρωσε σε 5.642 βαθμούς.
Τη δεύτερη μέρα των αγώνων, ο Σπυριδωνίδης έτρεξε τα 60μ. εμπόδια σε 8.51 κάνοντας ατομικό ρεκόρ (είχε 8.62), πήδηξε 4.90μ. στο επί κοντώ και έτρεξε τα 1.000μ. σε 2:46.49 κατεβάζοντας αρκετά το ρεκόρ του που ήταν 2:53.61. Με το 5.540 είναι πλέον ο 4ος καλύτερος όλων των εποχών στην Ελλάδα όσον αφορά στο έπταθλο και επίσης αυτή είναι και η κορυφαία επίδοση που έχει σημειωθεί από αθλητή Κ23.