Μεγάλο ρεκόρ ο Σπυριδωνίδης, Νο4 όλων των εποχών στην Ελλάδα

Λίγο πριν την ολοκλήρωση της σεζόν του κλειστού στίβου, ο Αλέξανδρος Σπυριδωνίδης σημείωσε ατομικό ρεκόρ στο έπταθλο ανεβαίνοντας στην 4η θέση όλων των εποχών στην Ελλάδα.

του Σούλη Μέζου

Αγωνιζόμενος στο πολύ δυνατό περιφερειακό πρωτάθλημα της SEC που διεξάγεται στο Φέιτβιλ, ολοκλήρωσε το έπταθλο συγκεντρώνοντας 5.712 βαθμούς για να καταλάβει την τρίτη θέση πίσω από τον Κάιλ Γκάρλαντ που προπονείται με τον Πέτρο Κυπριανού και με 6.012 σημείωσε την κορυφαία κολεγιακή επίδοση για φέτος και τον Μάρκους Μπαλέντζι που συγκέντρωσε 5.898 βαθμούς.
Οι επιδόσεις του Σπυριδωνίδη όπου σημείωσε ατομικό ρεκόρ στα τέσσερα επτά αγωνίσματα:
1000μ – 2:49.86 (2:53.61)

Με το 5.712 ο Σπυριδωνίδης ανέβηκε στην 4η θέση όλων των επόχων στην Ελλάδα. Το προηγούμενο ατομικό του ρεκόρ ήταν 5.448 από το 2019.

Οι 5 κορυφαίοι Έλληνες στο έπταθλο

1.Πρόδρομος Κορκίζογλου 6.032 (2000)
2. Ευθύμιος Ανδρέογλου 5.777 (1997)
3. Παύλος Κουρομιχαλάκης 5.757 (2002)
4. Αλέξανδρος Σπυριδωνίδης 5.712 (2021)
5. Ανδρέας Τσουκάλης 5.546 (2011)

Στο περιφερειακό πρωτάθλημα της Big12 που διεξάλγεται στο Λάμποκ του Τέξας, η Αριάδνη Αδαμοπούλου ολοκλήρωσε τον τελικό του επί κοντώ στην 4η θέση πηδώντας 4.12μ καθώς δεν κατάφερε να περάσει το 4.22μ. Νικήτρια ήταν η Τιούσντεϊ Τίντγουελ του Μπέιλορ με 4.37μ. Στους άνδρες ο Κεϊσί Λάιτφουτ ξεπέρασε για άλλη μία φορά το 5.90μ και δείχνει μεγάλη σταθερότητα σε υψηλά άλματα.

Στην περιφέρεια Big10 οι αγώνες διεξάγονται στη Γενεύη του Οχάιο και την πρώτη μέρα ο Κώστας Ζάλτος με βολή στα 19.61 στη ρίψη οργάνου πλησίασε το ατομικό του ρεκόρ (19.97μ) και κατέλαβε την 9η θέση. Νικητής αναδείχθηκε ο Αμερικανός Μάνινγκ Πλέιτερ με 22.17μ.

Στο Κλέμσον διεξάγεται το περιφερειακό πρωτάθλημα της Ατλάντικ Κοστ με τον Αλέξη Προδανά να καταλαμβάνει τη 10η θέση στη ρίψη οργάνου με βολή στα 19.04μ. Ο Ισπανός Κέβιν Αρεάγκα με 21.25μ ήταν ο νικητής.

Στην πολύ ανταγωνιστική Νοτιοανατολική περιφέρεια, ο Γιώργος Κορακίδης ήταν 13ος στη ρίψη οργάνου με 19.35μ. Νικητής ήταν ο Τόμας Μαρντάλ με το εντυπωσιακό 24.16μ που αποτελεί κορυφαία επίδοση για το 2021.