Η Ειρήνη Βασιλείου έγινε το 79ο μέλος της Team Hellas και θα ταξιδέψει με την αποστολή για το Τόκιο.
Η παγκόσμια ομοσπονδία στίβου ανακοίνωσε σήμερα τις τελικές λίστες πρόκρισης σε όλα τα αγωνίσματα, με την Κρητικιά σπρίντερ να είναι εντός πρόκρισης στα 400μ. Η Βασιλείου γίνεται το 79ο της ομάδας γενικά και το 19ο του στίβου.
Η ομάδα μέχρι την 1η Ιουλίου 2021
Στίβος – 19 (το 2016 ήταν 25)
- Κατερίνα Στεφανίδη – επί κοντώ
- Νικόλ Κυριακοπούλου – επί κοντώ
- Βούλα Παπαχρήστου – τριπλούν
- Μίλτος Τεντόγλου – μήκος
- Αντιγόνη Ντρισμπιώτη – 20χλμ βάδην
- Ελένη Πόλακ – επί κοντώ
- Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ – 50χλμ βάδην
- Παναγιώτα Τσινοπούλου – 20χλμ βάδην
- Κυριακή Φιλτισάκου – 20χλμ βάδην
- Κώστας Δουβαλίδης – 110μ εμπόδια
- Κώστας Φιλιππίδης – επί κοντώ
- Εμμανουήλ Καραλής – επί κοντώ
- Μιχάλης Αναστασάκης – σφυροβολία
- Χρήστος Φραντζεσκάκης – σφυροβολία
- Ραφαέλα Σπανουδάκη – 100/200μ
- Ελισάβετ Πεσιρίδου -100μ εμπόδια
- Σταματία Σκαρβέλη – σφυροβολία
- Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου – δισκοβολία
- Ειρήνη Βασιλείου – 400μ
Κολύμβηση – 12 (το 2016 – 14)
- Κριστιάν Γκολομέεβ – 50μ ελεύθερο
- Απόστολος Χρήστου – 100μ ύπτιο, 100μ ελεύθερο
- Ανδρέας Βαζαίος – 200μ μεικτή
- Απόστολος Παπαστάμος – 200/400μ μεικτή
- Άννα Ντουντουνάκη – 100μ πεταλούδα
- Κώστας Εγγλεζάκης – 800μ ελεύθερο
- Δημήτρης Μάρκος – 800μ ελεύθερο
- Κρίστιαν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Οδυσσέας Μελαδίνης- 4Χ100μ ελεύθερο ανδρών
- Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Μερετσόλιας, Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Χρήστου – 4Χ100μ μεικτή ανδρών
- Απόστολος Χρήστου, Κώστας Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου – 4Χ100μ μεικτή mixed
- Άλκης Κυνηγάκης – 10χλμ μαραθώνια κολύμβηση
Ιστιοπλοΐα – 8 (το 2016 – 7)
- Βύρωνας Κοκκαλάνης – RSX ανδρών
- Γιάννης Μιτάκης – φιν
- Κατερίνα Δίβαρη – RSX γυναικών
- Βασιλεία Καραχάλιου – ράντιαλ
- Αριάδνη Παρασκευή Σπανάκη, Αιμιλία Τσουλφά – 470 γυναικών
- Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής – 470 ανδρών
Σκοποβολή – 2 (το 2016 – 2)
- Άννα Κορακάκη – 10μ. και 25μ. αεροβόλο πιστόλι
- Νίκος Μαυρομάτης – σκιτ
Κωπηλασία – 4 (το 2016 – 10)
- Μαρία Κυρίδου, Χριστίνα Μπούρμπου – δίκωπος
- Στέφανος Ντούσκος – σκιφ
- Αννέτα Κυρίδου – σκιφ
Πάλη – 2 (το 2016 – 1)
- Μαρία Πρεβολαράκη – 53κ
- Γιωρίκας Πιλίδης – ελευθέρα 65κ
Ποδηλασία – 3 (το 2016 – 3)
- Πολυχρόνης Τζωρτζάκης – ποδηλασία δρόμου
- Χρήστος Βολικάκης – ποδηλασία πίστας
- Δημήτρης Αντωνιάδης ή Περικλής Ηλίας – ορεινή ποδηλασία
Υδατοσφαίριση – 12 (το 2016 – 13)
- Εθνική ομάδα πόλο ανδρών (12)
Ξιφασκία – 1 (το 2016 – 2)
Επιτραπέζια αντισφαίριση – 1 (το 2016 – 1)
- Παναγιώτης Γκιώνης – απλό
Αντισφαίριση – 2 (δεν είχαμε εκπροσώπηση το 2016)
- Στέφανος Τσιτσιπάς – απλό, μεικτό
- Μαρία Σάκκαρη – απλό, μεικτό
Τάε κβον ντο – 1 (δεν είχαμε εκπροσώπηση το 2016)
Καλλιτεχνική κολύμβηση – 8 (το 2016 – 2)
- Ομαδικό – Μαρία Αλζιγκούζη – Κομινέα, Ελένη Φραγκάκη, Κρυσταλένια Γιαλαμά, Πηνελόπη Καραμέσιου, Αντριάνα Μισίκεβιτς, Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Γεωργία Βασιλοπούλου, Δανάη Καριώρη
- Ντουέτο – Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη
Τζούντο – 2 (το 2016 – 2)
- Αλέξης Ντανατσίδης – 81κ
- Ελισάβετ Τελτσίδου – 70κ
Τοξοβολία – 1 (το 2016 – 1)
- Ευαγγελία Ψάρρα – ατομικό
Γυμναστική – 1 (το 2016 – 9)
- Ελευθέριος Πετρούνιας – ενόργανη, κρίκοι