Μέγαρα: Όριο για το ευρωπαϊκό στο 5αρι από την Αδάμη

Πιάνοντας το όριο για το ευρωπαϊκό Κ18, η Άννα Αδάμη ήταν η νικήτρια στα 5χλμ βάδην των κορασίδων που διεξάγονται παράλληλα με το πανελλήνιο πρωτάθλημα βάδην των 35χλμ.

Μέγαρα Αγγελική Μαγκανά
magkana@sportsfeed.gr

Η 17χρονη αθλήτρια της ΓΕ Αγρινίου (φωτογραφία) που είχε ατομικό ρεκόρ 25:33 ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 25:41 για να καταλάβει την πρώτη θέση και μαζί να πάρει την πρόκριση για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κορασίδων (Κ18) στην Ιερουσαλήμ καθώς το όριο είναι 26:00. Να σημειωθεί ότι αρχικά οι επίσημοι χρονομέτρες του ΣΕΓΑΣ την έδιναν 23:39 ως επίσημο χρόνο. Τελικά μετά από μία ώρα διορθώθηκε το αποτέλεσμα με τους χρονομέτρες να είναι off δύο λεπτά!
Μετά τον τερματισμό στα 5χλμ βάδην, η Άννα Αδάμη δήλωσε στο Sportsfeed: «Δεν το περίμενα, ήταν ο πρώτος αγώνας μετά το πανελλήνιο που δεν είχε πάει καλά. Ένιωθα πολύ καλά πριν το αγώνα και έπιασα όριο για το πανευρωπαϊκό και είμαι πολύ χαρούμενη. Προχωράμε δυναμικά και θα προσπαθήσουμε να κατέβουμε και άλλο και να πάμε στο βαλκανικό για να πάρουμε μια καλή θέση και να κάνουμε έναν καλό χρόνο».
Την Αδάμη ακολούθησε στη 2η θέση η 16χρονη Σεβαστιανή Ασλανίδου του ΓΣ Ίκαρος Ν. Ιωνίας σε 26:11 ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε η 14χρονη Αθηνά Φλωροπούλου της Αθλοκίνησης ΑΣ Μυτιλήνης ολοκληρώνοντας σε 26:35. Επίσης και στις δύο αθλήτριες η επίσημη χρονομέτρηση του ΣΕΓΑΣ ήταν δύο λεπτά off.