ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ 2022: Ιστορικό μετάλλιο για τα νησιά Κέιμαν και 6ο χρυσό ο Σέτο στα 400μ μεικτής

Τα παγκόσμια ρεκόρ καταρρίπτονται το ένα μετά το άλλο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Μελβούρνης με την σημερινή μέρα να μετρά 3, τον Ντάιγια Σέτο να κατακτά το 6ο διαδοχικό χρυσό μετάλλιο στα 400μ μεικτής και τον Τζόρνταν Κρουκς να κερδίσει το πρώτο μετάλλιο για τα νησιά Κέιμαν.

Οι τελικοί της 5ης μέρας ξεκίνησαν με τις σκυταλοδρομίες 4Χ50μ μεικτή γυναικών και ανδρών με την Αυστραλία και την Ιταλία να καταγράφουν τις ταχύτερες επιδόσεις όλων των εποχών. Η ομάδα της Αυστραλίας ήταν καθηλωτική με την Μόλι Οκάλαχαν να κολυμπάει το ύπτιο σε 25.49, η Τσέλσι Χότζις το πρόσθιο σε 29.11, η Έμα Μακίον την πεταλούδα σε 24.43 και η Μάντι Γουίλσον το ελεύθερο σε 23.32, για τα τερματίσουν 1:42.35 και να σπάσουν το παγκόσμιο ρεκόρ που ήταν 1:42.38 και άνηκε στις ΗΠΑ και την Σουηδία. Οι Αυστραλέζες πήραν τη νίκη στην χεριά, αφού οι Αμερικανίδες τερμάτισαν σε 1:42.41 και οι Σουηδέζες σε 1:42.43.
Στον τελικό των ανδρών οι τέσσερις από τις οκτώ ομάδες ξεπέρασαν τον εαυτό τους, σημειώνοντας ηπειρωτικά ρεκόρ. Η Ιταλία με τους Λορέντζο Μόρα (22.65) Νικολό Μαρτινένγκι (24.95), Ματέο Ριβόλτα (21.60) και Λεονάρντο Ντεπλάνο (20.52) έσπασαν το παγκόσμιο ρεκόρ που άνηκε στην χώρα τους με 1:29.72 (ήταν 1:30.14), οι ΗΠΑ που τερμάτισαν στην δεύτερη θέση έκαναν νέο ρεκόρ Αμερικής με 1:30.37, η Αυστραλία μαζί με το χάλκινο μετάλλιο έκανε νέο ρεκόρ Ωκεανίας με 1:30.81, ενώ η Ιαπωνία που έμεινε 4η κατέρριψε το ρεκόρ Ασίας με 1:31.28.

Ο Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι χάρισε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για σήμερα στην Ιταλία, καθώς στα 800μ ελεύθερο ήταν ο καλύτερος από όλους τερματίζοντας τον αγώνα του σε 7:29.99, επίδοση που αποτελεί νέο ρεκόρ διοργάνωσης. Δεύτερος ολοκλήρωσε ο Χένρικ Κρίστιανσεν (Νορβηγία) με 7:31.48 και τρίτος ο Λόγκαν Φοντάν (Γαλλία) με 7:33.12. Ο Ιάπωνας Σόγκο Τακέντα τερμάτισε στην 4η θέση και με 7:33.78 έσπασε το ρεκόρ Ασίας. Το χρυσό μετάλλιο στα 800μ ελεύθερο είναι το δεύτερο του Παλτρινιέρι, αφού ήταν νικητής και στο 1.500άρι.

Το χρυσό μετάλλιο στα 400μ μεικτή ήταν αυτό που επιθυμούσε ο Ντάιγια Σέτο (Ιαπωνία) και ο μεγάλος του στόχος για το παγκόσμιο της Μελβούρνης. Ο 28χρονος τα κατάφερε περίφημα στον τελικό και με 3:55.75 κέρδισε το 6ο διαδοχικό χρυσό μετάλλιο στο συγκεκριμένο αγώνισμα, ξεκινώντας από την διοργάνωση της Κωνσταντινούπολης το 2012, και είναι ο μοναδικός κολυμβητής που το έχει κατορθώσει. To αργυρό μετάλλιο κέρδισε ο Κάρσον Φόστερ (ΗΠΑ) με 3:57.63 και το χάλκινο ο Ματ Σέιτς (Νότια Αφρική) με 3:59.21.
Η Χάλι Φλίκινγκερ επικράτησε άνετα επί των αντιπάλων της επίσης στα 400μ μεικτής, με την Αμερικανίδα να τερματίζει σε 4:26.51 και να την ακολουθούν οι Σάρα Φραντσέσκι (Ιταλία) και Βάκα Κομπόρι (Ιαπωνία) με 4:28.58 και 4:29.03 αντίστοιχα.

Στην κούρσα της μίας ανάσας, δηλαδή τα 50μ ελεύθερο, ο Τζόρνταν Κρουκς έβαλε στον χάρτη της παγκόσμιας κολύμβησης τα νησιά Κέιμαν, αφού κέρδισε το πρώτο χρυσό για την χώρα του με χρόνο 20.46. Ο Μπεν Πράουντ (Βρετανία) εκθρονίστηκε και τερμάτισε δεύτερος με 20.49, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ντίλαν Κάρτερ (Τρινιντάντ και Τομπάγκο) με 20.72.
Η Έμα Μακίον (Αυστραλία) με μία εξαιρετική εκκίνηση δεν άφησε περιθώρια στις αντίπαλές της να την προσπεράσουν και με 23.04 στέφθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια στα 50μ ελεύθερο, σημειώνοντας νέο ρεκόρ αγώνων και ρεκόρ Ωκεανίας. Στο βάθρο μαζί της θα ανέβει η Καταρζίνα Βάσιξ (Πολωνία) που έκανε 23.55 και η Άννα Χόπκιν (Βρετανία) με το 23.68.

Η Ρούτα Μεϊλουτίτε γνώριζε ότι το παγκόσμιο πρωτάθλημα είναι η τελευταία της ευκαιρία για να κάνει δικό της φέτος το παγκόσμιο ρεκόρ στα 50μ πρόσθιο και η αποστολή εξετελέσθη από τα ημιτελικά κιόλας, όπου με 28.37 διέλυσε το 28.56 της Αλάια Άτκινσον (Τζαμάικα) που είχε κάνει το 2018. Αναμένουμε να δούμε αν η 25χρονη Λιθουανή θα μπορέσει να κατεβάσει και άλλο τον χρόνο της και να κερδίσει το χρυσό μετάλλιο.