Ίντιαν Γουέλς: Μεντβέντφ, Τσιτσιπάς τα φαβορί, Ρουντ το αουτσάιντερ

Το Ίντιαν Γουέλς επιστρέφει στο καλεντάρι του ATP Masters 1000 μετά από ένα χρόνο απουσίας λόγω κορονοιού, με τους πέντε τελευταίους χρονικά νικητές της διοργάνωσης να απουσιάζουν και τον Στέφανο Τσιτσιπά αλλά με τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ να είναι τα φαβορί για τον τίτλο.

του Αριστείδη Κατσίδης

Δεν είναι λίγοι οι τενίστες που στοχεύουν όσο πιο μακριά μπορούν στο 1000αρι τουρνουά της Καλιφόρνια. Αρκετοί διεκδικούν θέση στον τελικό του ATP (Τορίνο 14-21 Νοεμβρίου) και θέλουν τους πόντους όμως ρεαλιστικά οι δυο κορυφαίο στο ταμπλό του Ίντιαν Γου΄ελς, είναι και τα φαβορί για την κατάκτηση του. Άλλωστε ποιος δε θέλει να δει έναν τελικό ανάμεσα στον Ντανιίλ Μεντβέντεφ και τον Στέφανο Τσιτσιπά που όχι μόνο δεν έχουν καλή σχέση, αλλά είναι αληθές πως υπάρχει αμοιβαία αντιπάθεια. Αυτός ο τελικός είναι το μπλοκμπάστερ του τουρνουά.

Πρώτον, ο κάτοχος του φετινού US open και μέλος της ευρωπαϊκής ομάδας που κέρδισε το Λάβερ καπ, έρχεται με άλλον αέρα, με μεγάλη αυτοπεποίθηση στην διοργάνωση και θέλει να διατηρήσει το μομέντουμ για να κατακτήσει περισσότερους τίτλους. Το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, κατέκτησε ακόμη φέτος τα τουρνουά σε Μασσαλία, Μαγιόρκα και Τορόντο, ενώ ηττήθηκε στον τελικό του αυστραλιανού Όπεν από τον Νόβακ Τζόκοβιτς με 3-0 σετ (7-5, 6-2, 6,2).

Μόλις στην τρίτη εμφάνιση του στο Ίντιαν Γουέλς, ο Τσιτσιπάς συμμετέχει ως Νο2 του ταμπλό, ενώ έχει δείξει μεγάλη συνέπεια φέτος στα μάστερς, αφού έφτασε τουλάχιστον μέχρι τα προημιτελικά στις πέντε από τις έξι αντίστοιχες διοργανώσεις, ενώ κατέκτησε και το μάστερς στο Μονακό, το οποίο είναι ο πρώτος του τίτλος σε αυτό το επίπεδο, ενώ συμμετείχε στον τελικό του Ρολάν Γκαρός, οπού ηττήθηκε με 3-2 από τον Τζόκοβιτς.

Μεγάλο αουτσάιντερ είναι ο πολύ φορμαρισμένος Νορβηγός Κάσπερ Ρουντ που ανέβηκε στην όγδοη θέση της βαθμολογίας για το ATP Finals και διεκδικεί την πρώτη του παρουσία. Ο Ρουντ έχει κερδίσει φέτος πέντε 250αρια τουρνουά και έχει στον τελικό ενός μάστερς (Μαδρίτη) όπου ηττήθηκε από τον Ματέο Μπερετίνι.

Δεν πρέπει να παραβλέψουμε και το δίδυμο Αλεξάντερ Ζβέρεφ και Αντρέι Ρούμπλεφ. Αρχικά, ο Γερμανός βρίσκεται σε φόρμα, αφού  έχει κερδίσει την φετινή σεζόν τα 17 στα 18  τελευταία παιχνίδια που έδωσε, αλλά βέβαια δεν έχει προχωρήσει στο Ίντιαν Γουέλς πέρα από τη φάση των »16».

Από την άλλη, το το Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης, Αντρέι Ρούμπλεφ ψάχνει τον πρώτο του τίτλο σε τουρνουά Masters 1000, ενώ έχει να κερδίσει από το τουρνουά στο Ρότερνταμ τον Φεβρουάριο. Φέτος έχει δύο παρουσίες σε τελικούς μ΄άστερς σε Μονακό και Σινσινάτι.