Μέσα στην τετράδα η Κηφισιά

Σημαντική εκτός έδρας νίκη σημείωσε η ομάδα της Κηφισιάς επικρατώντας επί του Παμβοχαϊκού 3-0 για την 15η αγωνιστική της βόλεϊ λιγκ, μένοντας σε τροχιά τετράδας.

Η Κηφισιά είχε νικήσει με το ίδιο σκορ και στον Α΄γύρο και απέκτησε πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ομάδα του Βραχατίου η οποία υστέρησε στην υποδοχή (είχε μόλις 27% άριστες) και έκανε συνολικά 31 λάθη.
H ομάδα της Κηφισιάς είχε τέλεια υποδοχή με τους Πούλκο, Χριστοφιδέλη και Ταμπουρατζή να κάνουν πολύ καλή δουλειά. Στο 2ο σετ η Κηφισιά είχε συνέχεια μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα στο σκορ και τελείωσε το σετ με κόντρα επίθεση του Γιορντάνοφ ύστερα από άμυνα σε επίθεση του Πέτι. Το πιο καθοριστικό όπως αποδείχτηκε ήταν το 2ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός ήταν μπροστά με 18-16 αλλά η Κηφισιά με καλό μπλοκ – άμυνα προσπέρασε και πήρε το σετ με χαμένο σερβίς από τους γηπεδούχους και άουτ επίθεση του Τζελάτι.

Τα σετ: 23-25, 24-26, 12-25
Παμβοχαϊκός (Δεληκώστας) Σμιτ 1 (μπλοκ), Γκράχαμ 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Πέτι 11 (9/16 επ, 1 άσος, 1 μπλοκ, 48% υπ – 29% άριστες), Πελεκούδας 5 (4/8 επ, 1 άσος), Τζελάτι 6 (6/18 επ), Μπατατζίμ 11 (10/24 επ, 1 μπλοκ, 52% υπ – 24% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 42% υπ – 26% άριστες), Αγγελόπουλος 1 (1/3 επ, 50% υπ – 50% άριστες), Γεωργίου, Σκαρλατίδης.
Κηφισιά (Αρσενιάδης) Νικολάκης 4 (1/1 επ, 3 άσοι), Χριστοφιδέλης 9 (9/16 επ, 73% υπ – 64% άριστες), Μουρούτης 5 (2/7 επ, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 2 (1/6 επ, 1 μπλοκ), Πούλκο 14 (12/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ – 36% άριστες), Γιορντάνοφ 17 (13/29 επ, 4 άσοι) / Ταμπουρατζής (λ, 75% υπ – 54% άριστες), Καρατζάς, Γαβριήλ, Λάππας, Εφραιμίδης.