Μεσογειακοί Αγώνες: Ήττα θρίλερ για την εθνική ανδρών

Μετά από μια μάχη που ξεπέρασε τις 2.5 ώρες η εθνική ηττήθηκε με 3-2 από τους Γάλλους στην πρεμιέρα των υποχρεώσεων της στους Μεσογειακούς Αγώνες που διεξάγονται στο Οράν της Αλγερίας.

του Δημήτρη Τυχάλα

Στο πρώτο επίσημο ματς του Ντάντε Μπονιφάντε στον πάγκο μας, αλλά και γενικά στο πρώτο φετινό ματς της Εθνικής (είχαν αναβληθεί τα φιλικά με την Αλγερία) η γαλανόλευκη σκόρπισε
χαμόγελα καθώς ήταν εξαιρετική με τον Γιώργο Τζιουμάκα να κάνει τρομερό καμ μπακ (μετά από τρία χρόνια) και τον Σπύρο Χάκα να εξελίσσεται σε αποκάλυψη επιβεβαιώνοντας τα πολύ καλά λόγια που ακούγονται για τον άσο του πανεπιστημίου της Χαβάης.

Κι είναι κρίμα που αυτή η εμφάνιση δεν συνοδεύτηκε με νίκη καθώς η Γαλλία μπορεί να μην αγωνίστηκε με τη βασική της ομάδας (συμμετέχει στο VNL), αλλά έχοντας στο αρχικό της σχήμα τρεις βασικούς παίκτες (Μπάσιτς, Πανου, Φογ) γίνεται εύκολα αντιληπτή η δυναμική της..

Το ματς
Στο πρώτο σετ η Γαλλία είχε συνεχώς μια διαφορά 1-2 πόντων με την Ελλάδα να βρίσκει πάντα τον τρόπο να ισοφαρίζει και να φτάνουμε σ’ ένα δραματικό φινάλε όπου οι αντίπαλοι είχαν τέσσερα σετ μπολ κι εμείς δύο (25-26, 27-28) για να λήξει τελικά το σετ στο 30-28 για τους τρικολόρ.

Στο δεύτερο οι ρόλοι αντιστράφησαν με την Ελλάδα να προηγείται (6-9, 8-12) και τη Γαλλία να κυνηγά (11-12, 15-15) αλλά το 18-18 να γίνεται 18-22 για την εθνική που έκλεισε το σετ στο 22-25.

Στο τρίτο σετ οι Γάλλοι ξεκίνησαν με ένα εντυπωσιακό 5-1 που οδήγησε τον Μπονιφάντε σε γρήγορο τάιμ άουτ με τους Έλληνες διεθνείς να αντιδρούν άμεσα ισοφαρίζοντας σε 6-6. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ με το 17-16 να γίνεται 17-20 για την Ελλάδα με συνεχόμενα μπλοκ και λίγο αργότερα το 18-20 μετατράπηκε σε 18-23 για να προηγηθούμε στο σκορ.

Η αντίδραση της Γαλλίας ήρθε στο δ’ σετ, όπου και πάλι απέκτησε νωρίς μια σημαντική διαφορά (6-2) την οποία αυτή τη φορά όχι απλά κράτησε, αλλά διεύρυνε (το 12-8 έγινε 16-8) με την εθνική απλά να μειώνει προς το τέλος για το 25-19.

Στο τάι μπρέικ τα καλά σερβίς του Ράπτη επέτρεψαν στην εθνική να προηγηθεί με 1-4, αλλά η διαφορά χάθηκε γρήγορα με τους Γάλους να προσπερνούν με 8-7. Με την αλλαγή γηπέδου ισοφαρίσαμε, με τη Γαλλία να φτάνει στο +2 (10-8), όμως ισοφαρίσαμε 11-11 για να φτάσουν οι τρικολόρ σε ματς μπολ (14-13). Οι παίκτες του Μπονιφάντε το «έσβησαν» και έφτασαν αυτοί σε ματς μπολ (14-15) με τους Γάλλους να απαντούν και να προσπερνούν 17-16 κατακτώντας τελικά το σετ με 18-16.

Αύριο η ελληνική ομάδα αντιμετωπίζει στις 23:00 ώρα Ελλάδας την Τουρκία, που νίκησε στο άλλο ματς του ομίλου με 3-0 την Αλγερία αλλά πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ.