ΜΟΝΑΧΟ 2022: Ξεχώρισε ο Μπούγλας

Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδηλασίας δρόμου ολοκληρώθηκε με τον Ολλανδό Φάμπιο Γιάκομπσεν να κατακτά το χρυσό μετάλλιο και τον Γιώργο Μπούγλα να ξεχωρίζει από ελληνικής πλευράς.

Η διαδρομή των 207,9 χιλιομέτρων από το Μούρναου στο Μόναχο, ήταν χωρισμένη σε δύο κομμάτια. Τα πρώτα 134 χιλιόμετρα είχαν τα δύο ανηφορικά περάσματα (Κέσελμπεργκ, Όιρασμπουργκ) και την πλειονότητα των υψομετρικών (1331 μ.). Από εκεί και μετά, ξεκινούσε το σιρκουί στο Μόναχο, όπου έκρυβε αρκετά τεχνικά κομμάτια.

Γιώργος Μπούγλας, Περικλής Ηλίας και Τάκης Χριστόπουλος που αποτελούσαν την ελληνική ομάδα, κινήθηκαν με ασφάλεια στο πελοτόν και διατηρήθηκαν μπροστά στο σύνολο της διαδρομής. Στο φινάλε, ο Μπούγλας ήταν εκείνος με τις περισσότερες δυνάμεις και ακολούθησε τις επιθέσεις που έγιναν στους τελευταίους γύρους του σιρκουί, ολοκληρώνοντας την προσπάθειά του στην 49η θέση (+18’’). Ο Χριστόπουλος ακολούθησε με ένα μικρό γκρουπ λίγο πιο πίσω στην 75η θέση (+46’’) και ο Ηλίας στην 86η (+1:45’).

Στην κεφαλή του αγώνα, έγινε μεγάλη μάχη ανάμεσα στους ελίτ σπρίντερ, με τον Φάμπιο Γιάκομπσεν να παίρνει τη νίκη και τη φανέλα του πρωταθλητή Ευρώπης για πρώτη φορά στην καριέρα του. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Αρνό Ντεμάρ (Γαλλία) και το χάλκινο ο Τιμ Μερλιέ (Βέλγιο).