Μόνος αήττητος ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει να είναι η μοναδική ομάδα χωρίς απώλεια σετ, καθώς επικράτησε με 3-0 του Αίαντα Ευόσμου.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν στο ματς από το β’ σετ και μετά , αλλά τόσο στο 2ο όσο και στο 3ο κατέρρευσαν μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ (το 16-16 στο β’ έγινε 23-16 και το 17-16 στο γ’ έγινε 21-16).
Στο τέλος του αγώνα ο ΠΑΟ κατέθεσε ένσταση για κακή συμμετοχή της Τζούριτς, θεωρώντας ότι κακώς έχει εκδοθεί το δελτίο της (δεν είναι ολοκληρωθεί οι διαδικασίες μέχρι την έναρξη του πρωταθλήματος), αλλά δεν έχει καμία τύχη.
Στη Νάξο η τοπική ομάδα πήρε δια περιπάτου το πρώτο σετ, αλλά χαλάρωσε στα δύο επόμενα και η ΑΕΚ μπόρεσε να δείξει ένα σχετικά καλό πρόσωπο, παραμένοντας όμως η ομάδα που δεν έχει κερδίσει ούτε σετ μετά από 4 αγώνες.
Σαρωτικός ο Ολυμπιακός στους Αμπελοκήπους δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην νεοφώτιστη Ελπίδα, ενώ ματς γεμάτο ανατροπές έγινε στην Ηλιούπολη όπου ο Άρης κέρδισε με 3-2.
Οι κίτρινες προηγήθηκαν με 0-1 σετ και 2-8 στο β’ αλλά το έχασαν με 25-23 και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-1, ενώ παραλίγο να δεχθούν και νέα ανατροπή στο δ’ σετ όταν το 0-6, έγινε 18-17, αλλά τελικά πήγαν το ματς στο τάι μπρέικ κι εκεί επικράτησαν σχετικά εύκολα.