ΜΠΑΣΚΕΤ

ΜΟΥΝΤΟΜΠΑΣΚΕΤ 2023: Ήττα και 15η θέση για την Εθνική

Με πικρό τρόπο αποχαιρετά το παγκόσμιο κύπελλο 2023 η Εθνική μπάσκετ των ανδρών καθώς ολοκλήρωσε την παρουσία της στη Μανίλα (Φιλιππίνες) χάνοντας από το Μαυροβούνιο 73-69 για να καταλάβει τη 15η θέση.

Με απολογισμό τεσσάρων ηττών και δύο νικών αποχωρεί από τις Φιλιππίνες η Εθνική που από το ξεκίνημα της παρουσία της δε σταμάτησαν τα προβλήματα. Ταξίδεψε χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, που όμως ήταν γνωστό εβδομάδες πριν ασχέτως αν επισήμως ανακοινώθηκε λίγες μέρες πριν από την αναχώρηση. Το σοβαρό πρόβλημα όμως που αποσυντόνισε την ομάδα και άδειασε τη ρακέτα και το… οπλοστάσιο της Εθνικής ήταν αυτή του Ντίνου Μήτογλου που τραυματίστηκε την παραμονή του μουντομπάσκετ.
Σήμερα η Εθνική κόντρα στο Μαυροβούνιο, έπαιξε και χωρίς τον Θανάση Αντετοκούνμπο που επίσης έβγαλε πρόβλημα (προσαγωγός) και δεν υπήρχε λόγος να ρισκάρει.

Ο Δημήτρης Ιτούδης έδωσε χρόνο συμμετοχής στους παίκτες που δεν είχαν αγωνιστεί πολύ με την Εθνική. Από την άλλη το Μαυροβούνιο άφησε τον Κέντρικ Πέρι εκτός αγώνα, όμως έφτασε με σχετική άνεση στην νίκη για να κλείσει θετικά τη δική του παρουσία στο παγκόσμιο κύπελλο.

Η Εθνική ξεκίνησε τον αγώνα με Γουόκαπ, Μωραΐτη, Ρογκαβόπουλο, Παπανικολάου, Παπαγιάννη και βρέθηκε στο -8 (5-13) μετά από έξι λεπτά αγώνα, βρέθηκε και στο -10 και γενικώς είχε τεράστιο πρόβλημα στην επίθεση. Ο Ιτούδης κράτησε τον Γουόκαπ στο παρκέ σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, ο Παπαπέτρου έβαλε γκολ-φάουλ για το 12-17 προς το φινάλε του, στο οποίο η Ελλάδα είχε 5/10 δίποντα και 1/5 τρίποντα, με τέσσερις ασίστ για τέσσερα λάθη.

Τα τρίποντα του Μποχωρίδη στις αρχές της δεύτερης περιόδου έκλεισαν την ψαλίδα (20-21 στο 12′), με τον Ιτούδη να δίνει αρκετά τη μπάλα και στον Παπαπέτρου. Ο Μποχωρίδης ήταν σπουδαίος σε όλο το δεκάλεπτο, σκόραρε και γκολ-φάουλ για το 30-36, την ώρα που ο Μαυροβούνιο κρατούσε τον έλεγχο χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα, με καλή κυκλοφορία της μπάλας και με τον Βούτσεβιτς να έχει… παρκάρει στον πάγκο. Στο ημίχρονο οι Μαυροβούνιοι είχαν 14/26 δίποντα, όμως ο αριθμός που έκανε έως τότε τη διαφορά, ήταν τα μόλις δύο λάθη τους. Δεν σπατάλησαν κατοχές και ήταν δίκαια μπροστά.

Όσο κακό ηταν το ξεκίνημα της Ελλάδας στο ματς, άλλο τόσο κακό ήταν και στο β’ μέρος. Η διαφορά πήγε στους 12 (34-46 στο 25′) και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 42-50, με την Εθνική να προσπαθεί να βρει μία αλυσίδα καλών φάσεων και στις δύο πλευρές του παρκέ, αλλά να μην τα καταφέρνει. Ένα τρίποντο του Ράντοντσιτς και ένα επιθετικό φάουλ της Ελλάδας στο ξεκίνημα της τέταρτης οδήγησαν ξανά σε διψήφια διαφορά, με το ματς να κρίνεται και τον Χατζηδάκη να τραυματίζεται στο 32′.

Δεκάλεπτα: 14-19, 30-36, 42-50, 69-73

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Μποχωρίδης 13 (3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 2, Λαρεντζάκης (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λούντζης 2, Μωραΐτης, Παπαγιάννης 5 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 13 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 16 (6/10 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4/5 βολές), Ρογκαβόπουλος 7 (3/9 σουτ), Γουόκαπ 11 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ασίστ)

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Ράντοβιτς): Ντρόμπνιακ 4, Ντούμπλιεβιτς 4 (9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ιβάνοβιτς 7 (1), Μιχάιλοβιτς 10 (1), Πόποβιτς 5, Ράντοντσιτς 12 (1), Ράντοβιτς 8 (4/6 δίποντα), Σιμόνοβιτς 2, Σλάβκοβιτς 2, Βούτσεβιτς 19 (9/16 δίποντα, 7 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 18/32 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 9/13 βολές, 32 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 11 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη, 23 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Μαυροβουνίου: 25/45 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 14/20 βολές, 41 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 13 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη, 23 φάουλ