ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Μπούρμπου-Κυρίδου: «Δώσαμε το 100% μας»

Η Χριστίνα Μπούρμπου και η Μαρία Κυρίδου χάρισαν στην Ελλάδα το πρώτο μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση ανδρών-γυναικών από το 2015, γεγονός που δείχνει και τη δυναμική τους παρά τη μικρή τους ηλικία.

Οι δύο 19χρονες ήταν σίγουρα μέσα στα φαβορί για μετάλλιο και το απέδειξαν με την κούρσα τους στον τελικό της δικώπου σήμερα το πρωί. Μαζί με τη Ρουμανία και την Ισπανία πήραν μεγάλη διαφορά από τα υπόλοιπα πληρώματα και από νωρίς ξεκαθάρισαν το μετάλλιο. Μπορεί οι Ισπανίδες που πέρυσι είχαν πάρει το χρυσό, να τις πέρασαν στα τελευταία μέτρα και να πήραν το αργυρό πίσω από τις Ρουμάνες, όμως το χρώμα του μεταλλίου δε «θαμπώνει» σε καμία περίπτωση το μεγάλο τους επίτευγμα. Σε μικρή ηλικία κατάφεραν να ανέβουν στο βάθρο των γυναικών, έχοντας σαρώσει βέβαια τα πάντα στις ηλικιακές κατηγορίες. Η στοχοθεσία πλέον για το ταλαντούχο δίδυμο κοιτά προς την Ολυμπιακή χρονιά του 2021, με μεγαλύτερο στόχο όλων τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, για τους οποίους μέχρι στιγμής είναι οι μόνες από την ελληνική αποστολή που έχουν εξασφαλίσει πρόκριση. Για την κούρσα τους οι δύο κοπέλες δήλωσαν στο Sportsfeed τα εξής:

• Κυρίδου: «Ήταν μια πολύ καλή κούρσα και την ευχαριστηθήκαμε! Δώσαμε το 100% μας, καταφέραμε να είμαστε δύο θέσεις πιο ψηλά από την περσινή διοργάνωση και ανεβήκαμε στο βάθρο. Είμαστε πολύ χαρούμενες και έτοιμες να ξεκινήσουμε την νέα σεζόν δυνατά».
  • Μπούρμπου: «Η κούρσα ήταν απίστευτη! Από την αρχή είχαμε πιστέψει πολύ στον εαυτό μας και βάλαμε τα δυνατά μας να φέρουμε το καλύτερο αποτέλεσμα. Είμαστε παρά πολύ χαρούμενες που καταφέραμε να σταθούμε τόσο καλά σε μια τέτοια διοργάνωση».

Να σημειωθεί ότι στη συνέχεια η αδερφή της Μαρίας, Αννέτα, κατέκτησε άλλο ένα χάλκινο μετάλλιο στο μονό σκιφ γυναικών και ανέβασε ακόμα ψηλότερα την ελληνική ομάδα.