ΑΛΠΙΚΟ ΣΚΙ

Μπράβο Σοφία

Άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση πρόσθεσε η ελληνική αποστολή στο Σότσι. Η Σοφία Ράλλη, στο αγώνισμα του γιγαντιαίου σλάλομ (αλπικό σκι) κατετάγει 58η και πλέον ετομάζεται για την τεχνική κατάβαση που θα διεξαχθεί την Παρασκευή.

του Σούλη Μέζου

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν ξεκίνησε καλά, και στην πρώτη κούρσα που διεξήχθει στις 7:30 το πρωί (ώρα Ελλάδας) βρέθηκε στην 66η θέση με χρόνο 1:33.63. Λίγες ώρες αργότερα, στη δεύτερη κατάβαση, η Σοφία Ράλλη ήταν σαφώς καλύτερη. Με χρόνο 1:32.84 κατέλαβε την 58η θέση έχοντας συνολική επίδοση 3:06.47. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στην Ελληνίδα πρωταθλήτρια, τόσο για την προσπάθεια όσο και για την ιδιαίτερα αξιοπρεπή εμφάνιση της στο αγώνισμα του γιγαντιαίου σλάλομ.
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Σλοβένα Τίνα Μέιζ με χρόνο 2:36.87, στη δεύτερη θέση βρέθηκε η Αυστριακή Άνα Φένινγκερ με 2:36.94 και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Βικτόρια Ρέμπενσμπουργκ από τη Γερμανία, κάνοντας 2:37.14