NCAA – τελικός: Κυριάρχησαν οι Νιγηριανοί, πρωταθλητές οι Γκέιτορς

Οι εκπρόσωποι της Νιγηρίας ξεχώρισαν τη δεύτερη μέρα των αγώνων στον τελικό του NCAA που διεξάγεται στο Όστιν (ΗΠΑ).

Στο τριπλούν τον ανδρών, ο Τζαμαϊκανός Τζέιντον Χίμπερτ που έχει φέτος 17.87μ, δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει με άλμα στα 17.56μ (-0,3).
Ο Αμερικανός Κόρτνι Λίντσι με 9.89 (+1,8) ήταν ο νικητής στα 100μ αφήνοντας δεύτερο τον Νιγηριανό Γκόντσον Ογκενεμπρούμε με 9.90. Η Νιγηρία πανηγύρισε το χρυσό στα 400μ με τον Εμάνουελ Μπαμιντέλε που επικράτησε με 44.12 βελτιώνοντας το ατομικό του ρεκόρ 44.67 που έκανε στον ημιτελικό. Χρυσό μετάλλιο για τη Νιγηρία και στα 200μ με τον Ουντόντι Ονγουζουρίκε να τερματίζει σε 19.84 (+0,9) αφήνοντας το νικητή των 100μ Κόρντνι Λίντσι στη 2η θέση με 19.86.
Τον τίτλο στο ομαδικό των ανδρών, κατέκτησαν και φέτος οι Γκέιτορς του Φλόριντα που στο τελευταίο αγώνισμα της ημέρας, τη σκυταλοδρομία 4Χ400μ των ανδρών, κατέγραψε με 2:57.74 την κορυφαία επίδοση όλων των εποχών στο NCAA.