Nέα έκρηξη του Κύργιου και «σόου» στο Σινσινάτι

Ουδείς αμφισβητεί την αξία του Νικόλα Κύργιου ως παίκτη του τένις. Δυστυχώς όμως ο Ελληνοαυστραλός για άλλη μόα φορά δεν κρατήθηκε ότι ένιωσε πως αδικείται.

Αγωνιστικά ο Κύργιος δείχνει ότι είναι σε τρομερή κατάσταση και όταν μπαίνει στο κορτ δεν καταλαβαίνει ποιον έχει απέναντι του. Είτε είναι το Νο1 είτε το Νο100 αγωνίζεται για να κερδίσει. Συνήθως με τους Τοπ10 τα καταφέρνει αφού σπάνια χάνει. Αυτό θα συνέβαινε και σήμερα κόντρα στον Κάρεν Κατσάνοφ (Νο9) αν δεν αρπαζόταν με τον διαιτητή για να ακολουθήσει ένα σόου από αυτά που μόνο ο Κύργιος προσφέρει στη σύγχρονη εποχή και θυμίζουν Μάκενρο και Κόνορς από τα 80s.

Όλα ξεκίνησαν από μια ποινή για καθυστέρηση στο σερβίς με τον Κύργιο να επαναλαμβάνει διαρκώς πως ο Ναδάλ είναι πιο αργός και δεν έχει τιμωρηθεί ποτέ (και δεν έχει άδικο). Αυτό ήταν για τον Κύργιο που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0 σετ. Συνέχισε τη διαμάχη του με τον διαιτητή. Ζήτησε άδεια να πάει στην τουαλέτα δεν την πήρε αλλά έφυγε έτσι και αλλιώς. Μπήκε στα αποδυτήρια, διέλυσε δύο ρακέτες και επέστρεψε στο κορτ. Συνέχισε να εισπράττει ποινές καθώς ετοίμαζε τη νέα του ρακέτα με τον Κατσάνοβ να περιμένει να σερβίρει. Τελικά ο Κύργιος έχασε το δεύτερο σετ 7-6 και δεν άντεξε. Συνέχισε την επίθεση στο διαιτηρτή φωνάζοντας πως είναι ο χειρότερος που τον έχει παίξει ποτέ.

Έχοντας χάσει τη συγκέντρωση του, έχασε και το τρίτο σετ 6-2 και μαζί τον αγώνα. Δεν έδωσε το χέρι του στον διαιτητή τον οποίο συνέχισε να βρίζει και μάλιστα έφτυσε προς το μέρος. Έφυγε από το κορτ δίνοντας τις διαλυμένες ρακέτες του σε πιτσιρίκια και πλέον μια βαριά ποινή τον περιμένει που μπορεί να του κοστίσει ακόμα και τη συμμετοχή στο αμερικάνικο όπεν.

Να σημειωθεί πάντως ότι ο Κύργιος έχει προηγούμενα με τον συγκεκριμένο διαιτητή (Φέργκους Μέρφι). Τον Ιούνιο του έκανε επίθεση ο Κυργιος γιατί δεν είδε έναν πόντο που έδινε το σετ στον Ελληνοαυστραλό στον αγώνα του με τον Ρομπέρτο Καρμπάλες Μπαένα στο Κουίνς Κλαμπ του Λονδίνου. Πριν από λίγες εβδομάδες αποκάλεσε τον Μέρφι «Πατάτα με πόδια» γιατί δεν τον άφησε να αμφισβητήσει μια απόφαση του στο όπεν της Ουάσινγκτον. Και σήμερα οπ Κύργιος τον κατηγόρησε ότι ξεκίνησε το ρολόι (για το σερβίς) νωρίτερα για να δεχθεί ποινή παραβίασης χρόνου…