Μπακού 2019: Νέο πανελλήνιο ρεκόρ η Χατζηπουργάνη και 9η στον κόσμο

Συνεχίζει να βελτιώνεται η Άννα Χατζηπουργάνη και μαζί να βελτιώνει το πανελλήνιο ρεκόρ στα 400μ. εμπόδια.

Η 16χρονη αθλήτρια του Νίκου Μαντζιόλη έτρεξε πριν από λίγο στον τελικό των 400μ. εμποδίων στο Ολυμπιακό φεστιβάλ νεότητας και με 59.89 κατέλαβε την 4η θέση. Θα μπορούσε μάλιστα να πάει ακόμα καλύτερα αν είχει κάνει καλύτερη εκκίνση. Με το 57.89 βελτίωσε το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ στην κατηγορία των κορασίδων (ήταν 59.98) και ανέβηκε στην 9η θέση της παγκόσμιας κατάταξης. Νικήτρια στον αγώνα ήταν η Ισπανίδα Σάλμα Σελέστε Παραλουέλο με 57.95 (είναι η κορυφαία στον κόσμο φέτος με 57.43, γεννημένη το 2003) και ακολούθησαν οι Αντρέα Ρουτ (59.05) και Μαντελίν Αμπεγκά (59.28).