Νέο τζακ ποτ με Φράγκο!

Το έκανε στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς κόντρα στον ΠΑΟΚ όταν ήρθε από τον πάγκο και μετέτρεψε την διαφαινόμενη ήττα σε «καθαρή» νίκη… Το επανέλαβε και σήμερα κόντρα στην Σουργκούτ στον πρώτο αγώνα των δύο ομαδων για τους «32» του CEV Cup όπου μπήκε με το σκορ να είναι 1-2 για τους Ρωσους και οδήγησε τους ερυθρόλευκους στη νίκη με 3-2, βάζοντας και την σφραγίδα του με τον άσο που πήρε στο 14-13 του ται μπρέικ!

Με 10/15 επιθέσεις, 71% με 43% άριστες υποδοχές ο Φράγκος ήταν πολύ καλύτερος του (όχι αρνητικού) Τσούπκοβιτς ο οποίος και πάλι δεν έκανε τη διαφορά.
Ο Ολυμπιακός απέναντι στην πιο δύσκολη ομάδα που αντιμετώπισε φέτος (αν και αποδυναμωμένη συγκριτικά με πέρσι) είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα και σίγουρα θέλει πολύ μεγαλύτερη διάρκεια και συγκέντρωση στον επαναληπτικό στη Σιβηρία για να πάρει την πρόκριση.
Οι ερυθρόλευκοι αν και πήραν το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες (προηγήθηκαν 16-12, 21-17), έχασαν με τον ίδιο τρόπο το β’ (ηταν μπροστά με 21-19)και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο όταν έγινε το 1-2.
Η είσοδος του Φράγκου, αλλά και του Σουλτανόπουλου έφεραν εύκολα το 2-2 και στο τάι μπρέικ το 8-10 έγινε 12-10 και 13-13 για να ακολουθήσει επίθεση του Κόστα και άσος του Φραγκου για το 15-13.
Ο Ολυμπιακός πλέον θέλει νίκη η έστω ήττα στο ται μπρεικ και επικράτηση στο χρυσό σετ για να περάσει στους «16» (παίζει με το νικητή Καρλοβάρσκο-Τίκεριτ με την Τικεριτ από την Φινλανδία να έχει κερδίσει εκτός εδρας με 3-2 στο πρώτο ματς).

Τα σετ: 25-23, 25-27, 22-25, 25-19, 15-13
Ολυμπιακός (Μπόσκαν) Νταφ 4 (4/10 επ.), Φιλίποφ 2 (2 μπλοκ), Κοκκινάκης 10 (9/18 επ., 1 άσο, 76% υπ. – 65% άριστες), Άθος Κόστα 16 (12/18 επ., 4 μπλοκ), Αγκάμεζ 27 (22/44 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 15 (13/24 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 17% άριστες), Στεφάνου –λ (68% υπ. – 58% άριστες), Σουλτανόπουλος, Στιβαχτής, Φράγκος 11 (10/15 επ., 1 άσο, 71% υπ – 43% άριστες).
Σουργκούτ (Καμπιμπούλιν) Μπρίζοβιτς 1 (1/1 επ.), Κρισμάνοβιτς 14 (12/16 επ., 2 μπλοκ), Τσεφράνοφ 13 (12/28 επ, 1 άσο), Ουρσόφ 17 (15/31 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 27% άριστες), Σαφόνοφ 11 (4/8 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Ρόντιτσεφ 23 (19/23 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 58% υπ. – 32% άριστες), Αντρέεφ –λ (64% υπ. – 45% άριστες) / Νοσένκο 1 (1/1 επ.), Σεμίσεφ.