New kids on the block

Τους δύο καλύτερους αθλητές του παγκοσμίου πρωταθλήματος εφήβων-νεανίδων βάσει της συνολικής βαθμολογίας που συγκέντρωσαν στη γενική κατάταξη ανακοίνωσε η παγκόσμια ομοσπονδία υγρού στίβου (FINA).

του Στέφανου Σουλιώτη

Η διοργάνωση ολοκληρώθηκε χθες στη Σιγκαπούρη και σε αυτή πήραν μέρος αθλητές και αθλήτριες που αναμένεται να αποτελέσουν το μέλλον της κολύμβησης. Νικητές στη γενική κατάταξη αναδείχθηκαν ο Μάικλ Άντριου με 13 βαθμούς και η Βικτόρια Γκιούνες με 24 καθώς ήταν από τους πρωταγωνιστές του παγκοσμίου πρωταθλήματος. Οι βαθμοί δόθηκαν βάσει της θέσης που έπαιρνε ο κολυμβητής σε κάθε αγώνισμα και των παγκοσμίων ρεκόρ που ενδεχομένως κατέρριπτε.
Ο Αμερικανός Άντριου κατέκτησε ένα χρυσό μετάλλιο, τρία ασημένια και ένα χάλκινο και είχε δύο πλασαρίσματα στην τέταρτη θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Μέσα σε έξι ημέρες ο 16χρονος συμμετείχε σε οκτώ ατομικά αγωνίσματα, προκρίθηκε σε επτά τελικούς και πήρε μέρος σε τρία μεικτά αγωνίσματα. Συνολικά κολύμπησε 25 φορές σε έξι ημέρες! Σίγουρα τα σημάδια κόπωσης έκαναν την εμφάνισή τους όπως στον τελικό των 200μ. μεικτής ατομικής όπου κατέλαβε την έβδομη θέση αν και στην προκριματική σειρά είχε τερματίσει πρώτος.
Ωστόσο ο Άντριου θεωρείται αθλητής φαινόμενο στις ΗΠΑ. Έχει καταρρίψει τα περισσότερα εθνικά ρεκόρ της κατηγορίας του και σε ηλικία 14 ετών έγινε ο νεότερος κολυμβητής που υπέγραψε επαγγελματικό συμβόλαιο ενώ ενάμιση χρόνο αργότερα έκλεισε πολυετή συμφωνία με κορυφαία εταιρία αθλητικού εξοπλισμού.
Στην κατηγορία των γυναικών η Γκιούνες ήταν εκείνη που αναδείχθηκε κορυφαία από την παγκόσμια ομοσπονδία. Αφήνοντας τα χρώματα της Ουκρανίας και εκπροσωπώντας πλέον την Τουρκία, η 17χρονη έκανε το 4×4 κατακτώντας τη νίκη σε όλα τις αποστάσεις του πρόσθιου αλλά και το χρυσό στα 200μ. μεικτή ατομική. Η Γκιούνες ήταν πραγματικά σε δαιμονιώδη φόρμα αφού τερμάτισε πρώτη σε κάθε προκριματική σειρά και κάθε ημιτελικό.
Μάλιστα με 2:19.64 κατέρριψε το δικό της παγκόσμιο ρεκόρ στα 200μ. πρόσθιο – χρόνος που της έδινε το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών του Καζάν!
Οι Άντριου και Γκιούνες δεν ήταν οι μόνοι που ξεχώρισαν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων. Τέσσερα χρυσά μετάλλια πανηγύρισε ο Ρώσος Άντον Τσούπκοφ και από τρία οι Αυστραλοί Κάιλ Τσάλμερς και Μίνα Άθερτον. Στην κορυφή του πίνακα των μεταλλίων βρέθηκε η Αυστραλία με εννέα χρυσά, επτά ασημένια και τρία χάλκινα. Ακολούθησε η Ρωσία με 7-4-10 και οι ΗΠΑ με 6-13-7.
Από ελληνικής πλευράς εντυπωσίασε ο Δημήτρης Νέγρης στα 1.500μ. ελεύθερο ο οποίος με 15:18.74 έκανε ατομικό και πανελλήνιο ρεκόρ καταλαμβάνοντας την πέμπτη θέση στον ημιτελικό. Πολύ καλή παρουσία είχε επίσης η Ηλιάννα Οικονόμου και η Βασιλική Μπάκα στον ημιτελικό των 50μ. ελεύθερο. Οι δύο αθλήτριες μπορεί να μην προκρίθηκαν στον τελικό αλλά με 25.90 η πρώτη και 25.99 η δεύτερη βελτίωσαν τα ατομικά τους ρεκόρ και άφησαν πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.
Εξαιρετικός και ο Νίκος Σοφιανίδης ο οποίος είχε μία 7η, μία 8η και μία 11η θέση στα ύπτα.