ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Νίκες για Κροατία, Νορβηγία (videos)

Με δύο αναμετρήσεις του πρώτου ομίλου της δεύτερης φάσης, συνεχίστηκε σήμερα το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα χάντμπολ των ανδρών που διεξάγεται στην Κροατία.

Οι γηπεδούχοι Κροάτες ζορίστηκαν πολύ μέχρι να κερδίσουν τη νεανική ομάδα της Λευκορωσίας 25-23 σε αντίθεση με τη Νορβηγία που δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στη Σερβία.
H Κροατία, μετά την ήττα από τη Σουηδία στο τέλος της προηγούμενης φάση, έδειξε ότι έχει πολλά να βελτιώσει τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι ήταν βελτιωμένοι σήμερα αλλά όχι όσο θα έπρεπε για να κερδίσουν χωρίς να… τρομάξουν από τη Λευκορωσία. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 15-12 και τελικά οι Κροάτες επικράτησαν 25-23.
Η Σερβία υπερέβει εαυτόν στον πρώτο γύρο για να πάρει την πρόκριση και από ότι φάνηκε έμεινε από δυνάμεις κόντρα στη δευτεραθλήτρια κόσμου Νορβηγία. Οι Σκανδιναβοί έκαναν ένα σερί 7-1 από το 32ο λεπτό μέχρι το 37ο και κάπου εκεί τελείωσε και το παιχνίδι με το τελικό 32-27 να αφήνει τη Σερβία εκτός διακδίκησης μιας θέσεις στα ημιτελικά.
Αύριο η Γερμανία αντιμετωπίζει την Τσεχία και στο ντέρμπι του δευτέρου ομίλου η Σλοβενία τη Δανία.