Νίκες για Βασιλάκη, Ντούμα και Παπαδόπουλο

Η αγωνιστική δράση ολοκληρώθηκε για την διεθνή διοργάνωση του «International 5th Edirne Cup» που φιλοξενείται από την Παρασκευή στην Αδριανούπολη της Τουρκίας και η ελληνική αποστολή θα αναχωρήσει με άλλα έξι μετάλλια.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Το απογευματινό πρόγραμμα άνοιξε με τα 50μ ελεύθερο και στον τελικό των γυναικών η Δέσποινα Πυρίλη κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο με επίδοση 26.53, τερματίζοντας πίσω από την Νεχίρ Τοκέρ που σημείωσε 26.40. Στο αγώνισμα των ανδρών που ακολούθησε ο Χρήστος Παπαδόπουλος ήταν ταχύτερος όλων με το 22.70 και ήταν ο μόνο που κατέβηκε τα 23 δευτερόλεπτα. Η νίκη ήρθε και για τον Βαγγέλη Εφραίμ Ντούμα στον τελικό των 200μ πρόσθιο. Ο 16χρονος κολυμβητής ήταν πρώτος με χρόνο 2:14.92, το οποίο αποτελεί νέο ρεκόρ παίδων.
Ο Τάσος Κούγκουλος τερμάτισε την κούρσα του στα 100μ πεταλούδα σε 53.31 για να κατακτήσει την δεύτερη θέση, με τον Χόρχε Ερνάντεζ να είναι πρώτος με 53.16. Η Άρτεμις Βασιλάκη σημείωσε ακόμα μία νίκη σε αυτή την διοργάνωση, όντως η ταχύτερη στα 400μ ελεύθερο. Τερμάτισε σε 4:17.05, ενώ η Μαρίζα Ζαφειράτου ήταν τρίτη με 4:21.81. Η Γεωργία Μακρή κολύμπησε τελικά στον Β’ τελικό και με 4:27.35 ολοκλήρωσε στην πρώτη θέση.
Στα 400μ ελεύθερο των ανδρών ο Βασίλης Κακουλάκης έμεινε όγδοος με 4:03.54 και η Ηλέκτρα Μαγκώτσιου με το 2:24.10 κατετάγη όγδοη στον τελικό των 200μ ύπτιο των γυναικών.