Η πρώτη νίκη της χρονιάς πήγε στον Φραντζεσκάκη

Ο Έλληνας πρωταθλητής αναδείχθηκε νικητής στο χειμερινό κύπελλο ρίψεων στο αγώνισμα της σφυροβολίας με μία εμφάνιση που δείχνει ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση για τη συνέχεια της χρονιάς.

Δίχως αμφιβολία, η σφυροβολία των ανδρών θα είναι το Νο1 αγώνισμα του ελληνικού στίβου καθώς είναι το πιο ανταγωνιστικό όλων.
Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης έκανε την πρεμιέρα του στη σεζόν νικηφόρα, καθώς με την βολή του στα 74.07μ σφράγισε την πρώτη θέση. Η σειρά των προσπαθειών του ήταν: 73.34μ – Χ – Χ – 73.57μ – 74.07μ – Χ. Ο σφυροβόλος του Κωστή Παπαμαρκάκη έκανε καλύτερο πρώτο αγώνα από το 2023, όταν και στο διεθνές μίτινγκ του Ναϊρόμπι είχε ρίξει 73.59μ. Η προετοιμασία του έχει πάει καλά και σήμερα έδειξε ότι στις επόμενες συμμετοχές του θα κυνηγήσει το 78.20μ που είναι το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Να θυμίσουμε ότι 78.20μ είναι και το ατομικό του ρεκόρ.
Την δεύτερη θέση στο Ηράκλειο κατέκτησε ο Μιχάλης Αναστασάκης, ο οποίος έριξε την σφύρα του στα 73.90μ και τρίτος ολοκλήρωσε ο Ορέστης Ντουσάκης με 73.25μ. Με αυτή την επίδοση κατέρριψε το ατομικό του ρεκόρ που ήταν 71.51μ από το 2023.