Νίκη για τον Ηρακλή με παίκτη έκπληξη

Με ήρωα από το… πουθενά (που λέει ο λόγος) ο Ηρακλής σημείωσε την όγδοη νίκη στο πρωτάθημα της βόλεϊ λιγκ των ανδρών, επικράτωντας στην 14η αγωνιστική επί της Κύζικου 3-1.

Η Κύζικος έδωσε μεγάλη μάχη για να πάρει έστω και έναν πόντο και είχε μεγάλη ευκαιρία να τα καταφέρει στο 4ο σετ όταν στη μεγαλύτερη διάρκεια είχε προβάδισμα δύο πόντων (μέχρι το 23-21). Μάλιστα έχασε και τρία σετ μπολ στο 24-23, 25-24, και 26-25.
Ο Ηρακλής κατάφερε με καλές άμυνες και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις να κρατηθεί στον αγώνα ο οποίος κρίθηκε με 30-28 στο 4ο σετ ύστερα από επίθεση του Χριστόφα και μπλοκ πάνω στον Σαρικεΐσογλου. Νωρίτερα στο 7-9 του 4ου σετ ο Σαρικεΐσογλου δέχτηκε κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία αλλά και κίτρινη ο Γκούλακ. Η Κύζικος έμεινε στους 6 βαθμούς όσους έχει και ο Ηρακλής Χαλκίδας.

Τα σετ: 25-21, 23-25, 25-21, 30-28
Ηρακλής (Ορφανός) Τζιουμάκας 18 (14/26 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 61% υπ 32% άριστες), Κιόσης 6 (2/5 επ, 4 μπλοκ), Αναστασιάδης 0 (0/4 επ), Χριστόφας 22 (18/36 επιθέσεις, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 21 (18/31 επ, 3 άσοι, 48% υπ – 29% άριστες), Γάτσης 8 (5/8 επ, 1 άσος, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 92% υπ – 80% άριστες), Πρώιος, Ηλίας.
Κύζικος (Λάιος) Κατσανεβάκης 9 (8/9 επ, 1 άσος), Σονάρι 9 (5/7 επ, 4 μπλοκ), Γκουλάκ 12 (9/19 επ, 2 άσοι, 1 μπλοκ 64% υπ – 36% άριστες), Κρέτσης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Ματσιέλ 17 (15/33 επ, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 22 (20/34 επ, 1 άσος, 1 μπλο, 47% υπ – 32% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 50% υπ – 35% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Δρογκάρης 1 (1 μπλοκ), Σόουζα 4 (4/6 επ), Θεοδωρόπουλος, Κογκαλίδης Λυκουρέση.