ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Νίκη για τον Παπαγεωργίου στη Γαλλία

Μετά την απογοητευτική εμφάνιση στο παγκόσμιο της Μαλαισίας, ήρθε μια εντυπωσιακή στο πρωτάθλημα της Γαλλίας, για τον Κώστα Παπαγεωργίου, ο οποίος βοήθησε τη Ρουέν στην αναμέτρηση με την Καέν.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τον αρχηγό της Εθνικής ομάδας επιτραπέζιας αντισφαίρισης με τη φανέλα της Ρουέν στην πρώτη κατηγορία της Γαλλίας. Η ουραγός και Καέν (8η στη βαθμολογία) έδωσαν πολύ γερή αναμέτρηση, η οποία έληξε 3-3. Ο Παπαγεωργίου τοποθετήθηκε στη θέση 1 της ομάδας του και στον πρώτο του αγώνα κατέβαλλε τον διεθνή Τσέχο Γιάκαμπ Κλέπρλικ με 3-1 σετ. Η καλή του παράδοση με τους Τσέχους φάνηκε σε μία ακόμα διοργάνωση κι έτσι έκανε …σεφτέ στις νίκες ύστερα από τις δύο ήττες του στην αναμέτρηση με την πανίσχυρη Ποντουάζ στις 24 Ιανουαρίου. Στον δεύτερο αγώνα του είχε ακόμα πιο δύσκολο έργο απέναντι στον δευτεραθλητή Ευρώπης του απλού ανδρών το 2010 και το 2011 Πάτρικ Μπάουμ. Με ώθηση από τους εκατοντάδες φιλάθλους της Ρουέν, που σχεδόν γέμισαν τις εξέδρες και δημιούργησαν πολύ όμορφη ατμόσφαιρα δημιούργησε τις προϋποθέσεις για ένα ακόμα πολύ σημαντικό προσωπικό αποτέλεσμα, αλλά κάμφθηκε με 3-1 σετ. Στο 2ο σετ κυριάρχησε του Γερμανού αριστερόχειρα και μάλιστα προηγήθηκε 10-0! Με τον κόσμο να φωνάζει ρυθμικά «Πάπα-Πάπα» συνέχισε το ίδιο δυνατά και στο 3ο σετ και τελικά λύγισε με 9-11 αν και προηγήθηκε 9-7! Στο 4ο σετ ο πρώην πρωταθλητής Ευρώπης του ομαδικού (και αντίπαλος της Εθνικής μας στον αξέχαστο τελικό του 2013 στο Σβέσατ) προηγήθηκε 9-5, ο Παπαγεωργίου μείωσε στον πόντο, όμως τελικά έχασε ξανά με 9-11. Η Ρουέν πάντως, κατάφερε από 1-3 πίσω να πάρει το δίποντο της ισοπαλίας (με νίκες από τον Ισπανό Καντέρο και τον Κινέζο Σι Βέι Ντονγκ, ενώ ήταν απών ο Κροάτης Ταν Ρούι Βου) και να τονωθεί έστω ψυχολογικά, σε μία χρονιά όπου δύσκολα θ’ αποφύγει τις θέσεις υποβιβασμού. Με αγώνα περισσότερο είναι τώρα 10η με 16 βαθμούς.