WTA finals: Νίκη με ανατροπή για τη Μουγκουρούθα

Η Γκαρμπίνε Μουγκουρούθα σημείωσε την πρώτη νίκη στην διοργάνωση με ανατροπή κόντρα στην Μπάρμπορα Κρειτσίκοβα με 2-1 (6-2, 3-6, 4-6), για την δεύτερη αγωνιστική του WTA Finals στην Γκουανταλαχάρα του Μεξικό.

Και οι δύο παίκτριες έψαχναν την πρώτη τους νίκη, με την Κρειτσίκοβα με τρία μπρέικ έναντι ενός που δέχθηκε να κερδίζει το πρώτο σετ με 6-2 σε 37 λεπτά. Άμεση ήταν η απάντηση της Ισπανίδας, η οποία με δύο μπρέικ έναντι ενός έκανε με 6-3 το 1-1 στα σετ. Η Μουγκουρούθα είχε το μομέντουμ του αγώνα και στο τρίτο γκέιμ του τρίτου σετ μετά από μεγάλη μάχη, έκανε ακόμη ένα καθοριστικό μπρέικ στην Τσέχα αντίπαλη της. Η Ισπανίδα κράτησε το σερβίς της, κάτι που την βοήθησε στο να το πάρει το τρίτο σετ με 6-4 και να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 1-1, ενώ η Κρειτσίκοβα έπεσε στο 0-2.