Νίκη με τρομερή ανατροπή για τη Σάκκαρη στη Μαδρίτη

Το πρώτο της αγώνα στο τουρνουά 1000 πόντων της Μαδρίτης έδωσε η Μαρία Σάκκαρη η οποία χρειάστηκε να κάνει τρομερή ανατροπή κόντρα στην Αμάντα Ανισίμοβα (Νο38).

Η Αμερικανίδα χρειάστηκε 20 λεπτά για να πάρει το πρώτο σετ 6-0 προκαλώντας ένα μικρό… σοκ. Ξεκίνησε το δεύτερο σετ κερδίζοντας το πρώτο γκέιμ, όμως σε εκείνο το σημείο η Σάκκαρη έβαλε μπρος το… τούρμπο. Πήρε έξι συνεχόμενα γκέιμς και μαζί το σετ με 6-1 για να ισοφαρίσει 1-1 τα σετ.
Στο τρίτο και καθοριστικό σετ η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε με 6-4 και με συνολικά σκορ 2-1 θα συνεχίσει στο δεύτερο γύρο του μάστερς της Μαδρίτης. Επόμενη αντίπαλος της είναι η νικήτρια του ζευγαριού Νίνα Στογιάνοβιτς (Νο88) και Ανέτ Κονταβέιτ (Νο29).