Νίκη νούμερο 101 για τον Βαλβέρδε

Στο τρίτο ετάπ του Γύρου της Καταλονίας ο Αλεχάντρο Βαλβέρδε κατέκτησε την 101η νίκη της καριέρας του και πήρε γλυκιά εκδίκηση από τους διοργανωτές που του στέρησαν την Τρίτη την πρώτη θέση της γενικής κατάταξης.

του Στέφανου Σουλιώτη

Με άλλον ποδηλάτη να βρίσκεται στην κορυφή της γενικής κατάταξης κοιμήθηκαν την Τρίτη οι αθλητές και με άλλον ξύπνησαν. Μετά την ολοκλήρωση του χθεσινού ετάπ της ομαδικής χρονομέτρησης ο Χοσέ Χοακίν Ρόχας της Μόβισταρ βρέθηκε στην κορυφή της γενικής. Ωστόσο λίγο αργότερα τιμωρήθηκε με ποινή τριών λεπτών γιατί έσπρωξε βοηθητικά τους συναθλητές του κατά τη διάρκεια του αγώνα. Έτσι στην κορυφή της γενικής πέρασε ο συναθλητής του Βαλβέρδε αλλά και εκείνος δεν έμεινε για πολύ αφού οι κριτές αποφάσισαν να τιμωρήσουν με ποινή ενός λεπτού όλη την ομάδα της Μόβισταρ και όχι μόνο τον υπαίτιο ποδηλάτη της. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το σημερινό τρίτο ετάπ να ξεκινήσει με τον Μπεν Χέρμανς της αμερικανικής Μπι Εμ Σι ως επικεφαλής της γενικής κατάταξης. Ο Βαλβέρδε φάνηκε να πείσμωσε από την απόφαση των κριτών και νίκησε στο μεταξύ τους ανηφορικό σπριντ τον Νταν Μάρτιν. Ο 36χρονος Ισπανός ολοκλήρωσε τα 188χλμ. της διαδρομής σε πέντε ώρες και επτά λεπτά. Ο Τιτζέι Βαν Γκάρντερεν τερμάτισε τρία δευτερόλεπτα πίσω του και πλεόν φιγουράρει στην πρώτη θέση της γενικής (10:24:33). Τέταρτος είναι ο Βαλβέρδε (+00:45), πέμπτος ο Κρις Φρουμ (+00:49) και έβδομος ο Αλμπέρτο Κονταδόρ (+01:13).