Νίκη ΠΑΟΚ με επιστροφή Γκόμεζ!

Η είδηση της τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου στη βόλεϊ λιγκ, ήταν η επανεμφάνιση του Χάρι Γκόμεζ στη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Παμβοχαϊκού με 3-0 σετ.

Έστω και για δύο μόλις πόντους, ο Γκόμεζ βρέθηκε στον αγωνιστικό χώρο και αποθεώθηκε στη νίκη του ΠΑΟΚ που τον έφερε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, μετά τις 11 πρώτρς αγωνιστικές του πρωταθλήματος και την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου.
Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ξεκίνησε πολύ δυνατά προηγούμενη με 8-4. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 14-14 αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε εύκολα το 1-0 με 25-20. Πολύ καλοί στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού οι Ντάντε-Σακόγλου και Σαφράνοβιτς που κουβάλησαν το Δικέφαλο στο σκοράρισμα. Ίσως το πιο σημαντικό σημείο του πρώτου σετ ήταν η συμμετοχή έστω και για έναν πόντο του Χάρι Γκόμεζ στο παιχνίδι.
Ακόμη πιο εύκολα εξελίχθηκε το δεύτερο σετ για τον ΠΑΟΚ καθώς έφτασε με 25-16 στο 2-0 έχοντας έναν εντυπωσιακό Αμαράλ Ντάντε στη σύνθεσή του. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη δεν έδωσε κανένα δικαίωμα στους φιλοξενούμενους και διατηρώντας διαρκώς το προβάδισμα στο σκορ διπλασίασε άνετα τα σετ του.
Στο τρίτο και τελευταίο μέρος του ματς οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το τέλος. Εκεί, μίλησε για άλλη μία φορά ο Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς και με άσσο έδωσε τη νίκη στο Δικέφαλο.
Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-16, 26-24)
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης) Πέτκοβιτς, Σακόγλου 13 (11/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 1 (1/5 επ.), Σμαραγδής 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 22 (17/26 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 53% άριστες), Ντάντε 15 (10/24 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ 80% υπ. – 70% άριστες), Γκαράς –λ (65% υπ. – 42% άριστες) / Παντακίδης, Σωτηρίου, Γκόμεζ, Τακουρίδης.
Παμβοχαϊκός (Δεληκώστας) Γκρέιχαμ 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Γεωργιου 1 (1 άσο), Πίτι 9 (7/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 65% υπ. – 52% άριστες), Παπάζογλου 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Τζελάτι 12 (10/24 επ., 2 μπλοκ), Μπατατζιμ 1 (1/6 επ., 43% υπ. – 43% άριστες), Τσαδήμας –λ (85% υπ. – 77% άριστες) / Αγγελόπουλος 8 (6/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ. 50% υπ. – 36% άριστες), Ιωαννίδης.