Νίκη – πρόκριση στο φάιναλ 8 για τον Ολυμπιακό

Παίζοντας εξαιρετικό πόλο στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Ολυμπιακού πήρε τη νίκη κόντρα στη Σολνόκι με 11-10 και είναι αγκαλιά με την πρόκριση στο φάιναλ 8 του τσάμπιονς λιγκ των ανδρών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, με τη Σολνόκι να κάνει ένα σερί 3-0 και να προηγείται με 5-2 στα μισά της δεύτερης περιόδου. Ο Ολυμπιακός στο ημίχρονο μείωσε σε 5-4 και ισοφάρισε στο ξεκίνημα του 3ου οκταλέπτου (5-5). Το γκολ του Μπούσλιε, 1:04 πριν τη λήξη του αγώνα, έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους ερυθρόλευκους (11-9), με τη Σόλνοκ να καταφέρνει να μειώσει στο τελικό 11-10.
Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έφτασε τους 18 βαθμούς και βρίσκεται μόνη στην 3η θέση, αφήνοντας τη Σολνόκι 4η με 15 βαθμούς και έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση στο φάιναλ 8 της διοργάνωσης.
Οκτάλεπτα 2-2, 2-3, 5-3, 2-2
Ολυμπιακός: Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης, Νικολαΐδης, Δερβίσης, Μπούσλιε 2, Μουρίκης 2, Γούνας 2, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς 2, Γαλανόπουλος
Σόλνοκ: Νάγκι, Άνγκιαλ, Μπάτορι 1, Ζάλανκι 3, Γιάνσικ, Ζάτμαρι, Άλεκσιτς, Ράσοβιτς 1, Πρλαΐνοβιτς 2, Λάζιτς 2, Κις 1, Τέλεκι, Κάρντος