Νίκησε και περιμένει η Βουλιαγμένη

Η Βουλιαγμένη δε δυσκολεύτηκε κόντρα στη Ντουίσμπουργκ την οποία νίκησε με 15-9 και πλέον περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα Γιαντράν-Ανόβερο για να μάθει αν θα περάσει στον τρίτο προκριματικό γύρο του τσάμπιονς λιγκ.

του Στέφανου Σουλιώτη

Οι παίκτες του Κώστα Λούδη μπήκαν από την αρχή δυνατά στο ματς και με ένα σερί 4-0 πήραν διαφορά ασφαλείας. Η Ντούισμπουργκ μείωσε σε 4-1, 25 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του οκταλέπτου, ενώ η Βουλιαγμένη σημείωσε άλλο ένα γκολ στην εκπνοή και έκανε το 5-1. Στο δεύτερο οκτάλεπτο η ελληνική ομάδα πέτυχε δύο τέρματα έναντι ενός της Ντούισμπουργκ και έτσι η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 7-2. Στη συνέχεια η αναμέτρηση απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η γερμανική ομάδα μείωσε 7-3 με την έναρξη του τρίτου οκταλέπτου, η Βουλιαγμένη με δύο τέρματα έκανε το σκορ 9-3 και η περίοδος τελείωσε με τους «μπέμπηδες» να προηγούνται 12-4. Στο τελευταίο οκτάλεπτο η Βουλιαγμένη, έχοντας εξασφαλίσει από νωρίς τη νίκη, μπορεί να χαλάρωσε στην άμυνα αλλά συνέχισε το ίδιο αποδοτικά στην επίθεση και έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε νικήτρια την ελληνική ομάδα με 15-9. Η Βουλιαγμένη έφτασε στους έξι βαθμούς στον όμιλό της και θέλει νίκη ή ισοπαλία της Γιαντράν στο ματς με το Ανόβερο που ξεκινάει σε λίγη ώρα ώστε να προκριθεί ως δεύτερη στον τρίτο προκριματικό γύρο του τσάμπιονς λιγκ.

Οκτάλεπτα 1-5, 1-2, 2-5, 5-3
Ντουίσμπουργκ Ρέαλ 1, Κάλμπεργκ 3, Σμέλενγκαμπ 1, Σούλερ 3, Ομπσέρνικατ 1.
Βουλιαγμένη Βελώνιας 1, Χρυσοσπάθης 1, Γουβής 1, Αφρουδάκης 1, Καλαϊτζής 2, Καπότσης 2, Τίγκας 4, Σολανάκης 3.