Νικητές και στο 10άρι οι Κυνηγάκης – Κανόγκα

Το πανελλήνιο πρωτάθλημα μαραθώνιας κολύμβησης ολοκληρώθηκε στο Άστρος Κυνουρίας με τους μεγάλους πρωταθλητές να είναι ο Άλκης Κυνηγάκης και η Καλλιόπη Κανόγκα που έκαναν το νταμπλ σε 5χλμ και 10χλμ.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Ο 5ος Ολυμπιονίκης του Τόκιο κολύμπησε τα 10χλμ μαραθώνιας κολύμβησης σε 2:01:47, έπειτα μετά την χθεσινή του νίκη στα 5χλμ. Το πανελλήνιο πρωτάθλημα αποτέλεσε ένα σημαντικό τεστ για τον Κυνηγάκη, ο οποίος θα κυνηγήσει την Ολυμπιακή πρόκριση για το Παρίσι στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα. Δεύτερος στον σημερινό τελικό ήταν ο Φίλιππος Θεοφιλόπουλος με 2:09:59 και το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε ο Παναγιώτης Μπολάνος 2:10:44.
Η Κανόγκα διπλασίασε τις νίκες της στο πανελλήνιο και με 2:15:28 τερμάτισε ταχύτερα από όλες τα 10χλμ. Η Αθηνά Αραβαντίνου ακολούθησε στην δεύτερη θέση με 2:20:04 και στην τρίτη βρέθηκε η Αγγελική Ζαμαρία με 2:20:22.