Νικητής ο Χρήστου στα 100μ ύπτιο στο Παρίσι

Το πρωτοποριακό πρόγραμμα αγώνων των Γάλλων ολοκληρώθηκε μετά τις συμμετοχές στη Μασσαλία, τη Νίκαια και το Παρίσι, και σήμερα ο Απόστολος Χρήστου σημείωσε ακόμα μία νίκη και ο Απόστολος Σίσκος ανέβηκε ξανά στο βάθρο.

Στο μίτινγκ «Giant Open» που διεξάγεται από την γαλλική ομοσπονδία κολύμβησης στο Παρίσι, o Απόστολος Χρήστου αναδείχθηκε νικητής στον τελικό των 100μ ύπτιο, αφού επικράτησε με το 54.21. Την δεύτερη θέση κατέλαβε ο Γάλλος Μεβιέν Τομάκ με 54.43 και την τρίτη ο συμπατριώτης του Αλεξάντρ Ντεσάνγκλ με 56.44. Η κούραση μετά από ένα σχεδόν 10ήμερο αγώνων δεν επέτρεψε τον κολυμβητή του Παναγιώτη Βελέντζα να πιάσει το όριο (53.74) για τους Ολυμπιακούς, αν και είναι θέμα χρόνου αφού την περασμένη εβδομάδα κολύμπησε σε 53.72, αλλά δεν ήταν εγγεκριμένος ο αγώνας από την World Aquatics.
O Aπόστολος Σίσκος στον τελικό των 200μ πεταλούδα ήταν 2ος με χρόνο 2:00.28 πίσω από τον Νογιάν Ταϊλάν (Γαλλία), που έκανε 1:58.56. Το βάθρο των νικητών έκλεισε με τον Λούκα Μπρούνο (Ιταλία) και το 2:01.99.