Nικητής ο Παλτρινιέρι, 9ος ο Κυνηγάκης

Στη τελευταία σειρά του παγκόσμιου κυπέλλου open water που διεξάγεται στο Εϊλάτ του Ισραήλ, ο Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι ήταν ο μεγάλος νικητής στα 10χλμ, ενώ στον ίδιο αγώνα, ο Έλληνας Ολυμπιονίκης, Άλκης Κυνηγάκης τερμάτισε 9ος.

Ο Ιταλός ξεκίνησε τον αγώνα του χωρίς να δίνει αυτός τον ρυθμό, παραμένοντας όμως μέσα στο γκρουπ που οδηγούσε την κούρσα, αλλά από τον 5ο γύρο και μετά πέρασε μπροστά αλλάζοντας την ταχύτητα του αγώνα. Ο Παλτρινιέρι φαινόταν ότι είχε πολλές δυνάμεις και αυτό επιβεβαιώθηκε από το ότι δεν επέτρεψε κανένα από τους αντιπάλους τους να τον πλησιάσουν και να τον ανατρέψουν. Έτσι ακούμπησε πρώτος το χρονόμετρο με επίδοση 1:46:41.80, ενώ για την 2η θέση δόθηκε μεγάλη μάχη μεταξύ των Μαρκ Αντουάν Ολιβιέρ (Γαλλία) και Ντάβιντ Μπέτλεχεμ (Ουγγαρία), με τον Γάλλο τελικά να κερδίσει το αργυρό μετάλλιο με 1:46:43.40 και ο Ούγγρος το χάλκινο με 1:46:44.20. Ο Κρίστοφ Ραζόφσκι (Ουγγαρία), που προηγούνταν στον βαθμολογικό πίνακα, ολοκλήρωσε στην 4η θέση με 1:46:45.40. Ο Κυνηγάκης πραγματοποίησε έναν μεγάλο αγώνα στα τελευταία μέτρα και κατάφερε από την 20η θέση να ανέβει στην 9η και να τερματίσει σε 1:46:54.80.

H Aυστραλή Τσέλσι Γκουμπέκα έκανε την ανατροπή και κέρδισε την χρυσή Ολυμπιονίκη του Τόκιο, Άνα Μαρκέλα Κούνια, με το χρονόμετρο να καταγράφει επίδοση στο 1:56:19.80 έναντι του 1:56:23.60 της Βραζιλιάνας. Στην τρίτη θέση τερμάτισε η Γερμανίδα Λεόνι Μπεκ, η οποία ήταν δεύτερη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, με χρόνο 1:56:25.30.

Η Κούνια μαζί με τον Παλτρινιέρι και τον Ραζόφσκι είναι οι νικητές του παγκοσμίου κυπέλλου της FINA μετά τις τέσσερις διοργανώσεις, έχοντας συγκεντρώσει 2.900 και 2.400 βαθμούς (ισοβαθμία στους άνδρες) ο καθένας αντίστοιχα και θα λάβουν την επιταγή των 25.000 δολαρίων και επιπλέον τα ποσά που τους αναλογούν από τις θέσεις τους σε όλους τους αγώνες που συμμετείχαν.