ΙΠΠΑΣΙΑ

Nικητής ο Ζαφειρόπουλος στο πανελλήνιο υπερπήδησης

Ο Κρίτων Ζαφειρόπουλος ήταν ο μοναδικός που έκανε διπλή άπταιστη διαδρομή στην κατηγορία ενηλίκων κατακτώντας τον τίτλο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα υπερπήδησης εμποδίων της ιππασίας.

του Θανάση Σταθόπουλου

Κρίτων Ζαφειρόπουλος, Δημήτρης Δρούγας και Σέμελη Ποππ ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές των 72ων πανελλήνιοι αγώνες ιππασίας υπερπήδησης εμποδίων στο κλειστό ιπποδρόμιο του Ολυμπιακού κέντρου ιππασίας στο Μαρκόπουλο.
Αν και οι καιρικές συνθήκες δεν ήταν και οι καλύτερες οι αγώνες χαρακτηρίστηκαν από μεγάλη συμμετοχή αθλητών και ίππων, από σημαντικές νίκες και διακρίσεις αθλητών από την επαρχία και από το ρεκόρ συμμετοχής 18 ομάδων από όλη την Ελλάδα στο Ομαδικό Αγώνισμα Εθνικής Ανάπτυξης 2019, που αποτελούν σημάδια ότι αρχίζει να αποδίδει η πολιτική ανάπτυξης του αθλήματος που εφαρμόζει τα τελευταία χρόνια η Ελληνική Ομοσπονδία Ιππασίας.
Μεγάλος νικητής στην κατηγορία ενηλίκων ο μοναδικός αθλητής με διπλή άπταιστη διαδρομή ήταν ο Κρίτων Ζαφειρόπουλος με τον Dicaprio του ΙΟΚΕΝ. Δεύτερη ήταν η Νικολίνα Μακαρώνα με τον Arc de Triomphe με 4 βαθμούς που έρχονται από τη Λαμία και αγωνίζονται για τον ΙΟΚΑΛSG, ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε η Μόνικα Μαρτίνη με τον Let’s Hope με 8 βαθμούς του ΙΑΟΦ.
Στην κατηγορία των εφήβων ήταν ο Δημήτρης Δρούγας με τον Magic de France που έρχεται από την Καλαμάτα και αγωνίζεται για τον ΙΠΠΟΚαλαμάτας, όντας ο μοναδικός ιππέας με 0 βαθμούς στους δύο γύρους. Στη δεύτερη θέση ήταν ο Γιώργος Μειμαρίδης του ΑΟΙ με τον Larimar des Baumes με 8 βαθμούς, ενώ τρίτη ήταν η Άννυ Βατίδη με τον Castor Z που έρχεται από την Κέρκυρα και αγωνίζεται για τον ΙΠΟΑ με επίσης 8 βαθμούς.
Στους παίδες νικήτρια αναδείχθηκε η Σεμέλη Ποππ με την Arabella του ΕΙΟ με 0 βαθμούς και τον καλύτερο χρόνο 40,37 στους δύο γύρους. Την Πόππ ακολούθησαν τα δύο αδέλφια από τον ΑΙΟΒ, Συμεών Παρασχάκης με τον Boris du Melinre και Αμαρυλλίδα Παρασχάκη με τον Zovidius με επίσης 0 βαθμούς και χρόνους αντίστοιχα 46,57 και 49,45.