Νικήτρια η ομάδα του Ταμουρίδη

Την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη των αθλητών και των ομάδων πανηγύρισε η Synergy Baku με τον Γιάννη Ταμουρίδη να έχει συμβάλλει καθοριστικά τις έξι ημέρες του Γύρου της Σερβίας.

του Στέφανου Σουλιώτη

Με το έκτο ετάπ από τη Βρνιάκα Μπάνια στο Μλαντένοβατς ολοκληρώθηκε σήμερα Κυριακή ο Γύρος της Σερβίας. Νικητής της διαδρομής που είχε μήκος 124χλμ. αναδείχθηκε ο Αυστριακός Πάτρικ Γκάμπερ κερδίζοντας στο σπριντ τον Βούλγαρο Στέφαν Κόιτσεφ Χρίστοβ. Ο Γιάννης Ταμουρίδης τερμάτισε στην 56η θέση ολοκληρώνοντας το ετάπ στο κυρίως γκρουπ με διαφορά τριών δευτερολέπτων από τον Χρίστοφ. Ο 36χρονος πρωταθλητής αποχαιρετά τη Σερβία έχοντας συμβάλλει καθοριστικά στη νίκη του συναθλητή του Ματέιχ Μούγκερλι στην τελική γενική κατάταξη και στη νίκη της Synergy Baku στην κατάταξη των ομάδων. Ο Ταμουρίδης τερμάτισε δύο φορές στην τέταρτη θέση και μία στην έκτη στα ετάπ του Γύρου της Σερβίας και κατέλαβε την 22η θέση της γενικής κατάταξης. Ωστόσο το σημαντικό για εκείνον είναι πως γυρνάει στην Ελλάδα υγιής και σε καλή κατάσταση ενόψει του πανελλήνιου πρωταθλήματος που θα πραγματοποιηθεί το επόμενο σαββατοκύριακο.