Νόβε Μέστο 2021: 64η η Ελευθεριάδου, 121ος ο Τσορτουκτσίδης

Ο Έλληνας ποδηλάτης και η Ελληνίδα ποδηλάτρια συμμετείχαν σήμερα στις κούρσες των Κ23 στο παγκόσμιο κύπελλο ορεινής ποδηλασίας της Τσεχίας.

Μπορεί να μην μπόρεσαν να πλασαριστούν σε καλές θέσεις ή να τερματίσουν εντός ορίου χρόνου, όμως κατάφεραν να τερματίσουν μία απαιτητική διαδρομή, στην οποία υπήρξαν πολλά DNF. Ο Ηλίας Τσορτουκτσίδης τερμάτισε στην 121η θέση, σε μία κούρσα στην οποία τερμάτισαν 131 και δεν τερμάτισαν άλλοι 15. Η Κατερίνα Ελευθεριάδου από την άλλη πήρε την 64η θέση ανάμεσα στις 66 που τερμάτισαν, ενώ άλλες 4 έγραψαν DNF. Ακολουθούν τα αποτελέσματα σε άνδρες Κ23 και γυναίκες Κ23 στο παγκόσμιο κύπελλο της UCI στο Νόβε Μέστο να Μοράβε της Τσεχίας:

Από την κατάταξη των νέων ανδρών ενδιέφερε τη χώρα μας το πλασάρισμα των αθλητών από Αυστραλία, Ρουμανία, Ουγγαρία, Σλοβακία Ισραήλ και Ιαπωνία σε σχέση με την Ολυμπιακή πρόκριση. Εντός των 25 πρώτων που παίρνουν βαθμολογία για το Τόκιο τερμάτισε μόνο ο Αυστραλός Κάμερον Ράιτ στην 21η θέση και πήρε 5 βαθμούς. Αύριο θα αγωνιστούν ο Περικλής Ηλίας, ο Δημήτρης Αντωνιάδης και ο Χαρούν Μόλα στην κούρσα των ανδρών και εκτός μεγάλου απροόπτου θα κλειδώσουν την πρόκριση για τη χώρα μας.