Ντάιαμοντ λιγκ, Λωζάνη: Σούπερ Λάιλς… ξανά

Ο Νόα Λάιλς έκλεψε την παράσταση στο ντάιμοντ λιγκ της Λωζάνης τρέχοντας για άλλη μια φορά πολύ γρήγορα ενώ η Κατερίνα Στεφανίδη που ήταν η μοναδική ελληνική συμμετοχή (επί κοντώ) ολοκλήρωσε στην 5η θέση.

Πολύ γρήγορος ο Λάιλς

Ο Νόα Λάιλς ζορίστηκε για να κερδίσει στα 200μ τον Μάικλ Νόρμαν, όμως τα κατάφερε με 19.56 (+1,3) για να πάρει τη νίκη από τον (κυρίως) 400αρι Νόρμαν που τερμάτισε στην 2η θέση με 19.76. Ο Έριγιον Νάιτον με 20.13 έμεινε στην 6η θέση.
Η σημερινή κούρσα του Λάιλς ήταν η 10η φέτος κάτω από τα 20 δευτερόλεπτα έχοντας τρέξει 19.31 – 19.46 – 19.56 – 19.61 – 19.62 – 19.67 – 19.72 – 19.81 – 19.86 – 19.95.

Νίκη για τον Κόβαξ

Με βολή στα 22.65μ ο Τζο Κόβαξ πήρε τη νίκη στη σφαιροβολία αφήνοντας δεύτερο τον Ράιαν Κράουζερ που έμεινε χαμηλά για… Κράουζερ ρίχνοντας 22.05μ. Αυτή ήταν και η μοναδική βολή πάνω από τα 22μ για τον Κράουζερ. Ο Νεοζηλανδός Τζάκα Γκιλ με 21.70μ ήταν τρίτος.

Μεγάλο άλμα η Ρόχας

Η Γιουλιμάρ Ρόχας μας έχει συνηθίσει με μεγάλα άλματα και αυτό έκανε και απόψε στη Λωζάνη πηδώντας στο τριπλούν 15.31μ (-0,2). Η επίδοση είναι μεγάλη, αλλά όχι τόσο για ρεκόρ αγώνα (15.52μ) ούτε και για κορυφαία το 2022 (15.47μ). Ωστόσο η Ρόχας ήταν πρώτη με διαφορά 67 πόντων από τη δεύτερη Σανιέκα Ρίκετς και ένα μέτρο από την τρίτη Μαρίνα Μπεκ Ρόμαντσιουκ, φρέσκια πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Άνετη η Παουλίνο στα 400μ

Το μεγάλο όνομα στα 400μ των γυναικών ήταν η Μαριλέιντι Παουλίνο και το επιβεβαίωσε με 49.87 κερδίζοντας την κούρσα με την Σαντά Γουίλιαμς (Μπαρμπέιντος) να είναι αρκετά κοντά με 49.94. Οι υπόλοιπες δρομείς δεν κατάφεραν να κατέβουν τα 50 δευτερόλεπτα.

Χαμηλά το ύψος ανδρών

Μάλλον δεν είχαν και πολύ όρεξη σήμερα οι υψίστες. Αλλιώς δεν εξηγείται αγώνα που έχει Μουτάζ Μπαρτσίν, Τζιανμάρκο Ταμπέρι, Σένγκγιεοκ Γου και Αντρέι Προτσένκο να μένει στο 2.24μ. Νίκησε ο Προσένκο γιατί είχε καλύτες προσπάθειες στο σύνολο.

Απάντησε η Καμάτσο Κουίν

Σε μια πολύ γεμάτη κούρσα στα 100μ εμπόδια των γυναικών, η Τζάσμιν Καμάτσο Κουίν με 12.34 (-0,9) έκανε δικό της το ρεκόρ αγώνα που με το 12.40 της Γκέιλ Ντίβερς άντεχε από το 2002! Η Καμάτσο Κουίν δεν πιέστηκε όσο θα περίμενε κανείς από την Τόμπι Αμουσάν του 12.12. Η Νιγηριανή ήταν μεν δεύτερη, με 12.45 δε και η Καμάτσο Κουίν έδωσε μια απάντηση (μόνο όσον αφορά το head to head) σε Αμουσάν.

Δε χάνει ο Ελ Μπακάλι

Δεν έχει αντίπαλο στα 3.000μ στιπλ ο Σουφιάν Ελ Μπακαλί. Ο Μαροκινός είναι μια κατηγορία μόνος του, όπως μόνο τους έτρεξε περισσότερα από 600 μέτρα, για να τερματίσει σε 8:02.45 (έχει φέτος 7:58.28).

Έκπληξη η Χομπς στα 100μ των γυναικών

Με την Σέλι Αν Φρέιζερ Πράις να αποσύρει τη συμμετοχή της γιατί ένιωσε ενοχλήσεις στο ζέσταμα και την Ελέιν Τόμπσον Χέρα να κάνει άκυρη εκκίνηση, έμεινε η Σέρικα Τζάξον για να υπερασπιστεί την τιμή των τζαμαϊκανών σπριντ. Δεν τα κατάφερε καθώς η Αμερικανίδα Αλία Χομπς ήταν πρώτη με 10.87 (0,0) αφήνοντας δεύτερη την Τζάξον με 10.88 και τρίτη τη Μαρί Τζόσου Τα Λου με 10.89.

Φοβερό φίνις η Νιονσάμπα

Η Φρανσίν Νιονσάμπα μπήκε στην τελική ευθεία στην 4η θέση και στο τελευταίο μέτρο του αγώνα των 3.000μ κατάφερε να περάσει την Αμερικανίδα Αλίσια Μονσόν που έκανε καταπληκτική κούρσα πάνω στο νήμα. Η Νιονσάμπα έκανε 8:26.80 για να καταρρίψει το ρεκόρ αγώνα (8:31.84) της Γκενζέμπε Ντιμπάμπα. Μεγάλο ατομικό ρεκόρ έκανε η Μονσόν που είχε 8:40.08 πριν από τον αγώνα και τερμάτισε σε 8:26.81.

Κορυφαίος Γιάκομπ στο 1500αρι

Ο Νορβηγός την πάτησε μια φορά στο παγκόσμιο του Όρεγκον και δεν την ξαναπατάει. Κάνει την αλλαγή μόνος του, βγαίνει μπροστά πριν από το καμπανάκι και άντε να τον πιάσεις. Ο Αμπέλ Κίψανγκ (Κένυα) μαζί με τον Στιούαρτ Μαξουέιν (Αυστραλία) τον κυνήγησαν αλλά δεν κατάφεραν σε καμία περίπτωση να τον απειλήσουν. Ο Νορβηγός τερμάτισε σε 3:29.05 και πήρε την κορυφαία επίδοση για φέτος τον κόσμο από τον Τζέικ Γουάτμαν που είχε 3:29.23 από τον τελικό του Όρεγκον.

Στο 4.50μ η Στεφανίδη, νίκησε η Σούτεγ

Χαμηλά ολοκλήρωσε τον αγώνα της στο επί κοντώ του ντάιαμοντ λιγκ της Λωζάνης η Κατερίνα Στεφανίδη. Η φρέσκια δευτεραθλήτρια Ευρώπης ξεκίνησε τις προσπάθειες της από το 4.35μ, ένα ύψος που το πέρασε με τη δεύτερη προσπάθεια. Συνέχισε στο 4.50μ το οποίο πέρασε με καθαρό άλμα. Ο πήχης στη συνέχεια ανέβηκε στο 4.60μ με την Στεφανίδη να μην κατορθώνει να περάσει τον πήχη και να ολοκληρώνει τον αγώνα της στην 5η θέση.
Νικήτρια, παρά τον τραυματισμό στο χέρι, η Τίνα Σούτεγ που πέρασε το 4.70μ με τη δεύτερη με τη Νίνα Κένεντι να είναι δεύτερη επίσης με 4.70μ αλλά με την τρίτη. Η Βίλμα Μούρτο έμεινε στο 4.60μ και την τρίτη θέση.

Έκπληξη στα 110μ εμπόδια

Σε μια κούρσα όπου έτρεχε ο χρυσός Ολυμπιονίκης (Πάρτσμεντ) και ο παγκόσμιος πρωταθλητής (Χόλογουεϊ) κέρδισε ο 22χρονος Τζαμαϊκανός Ρασίντ Μπρόαντμπελ που κατέβηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του τα 13 δευτερόλεπτα (είχε 13.19 ατομικό) και με 12.99 (0,0) ήταν ο μεγάλος νικητής με τον Τρέι Κάνιγχαμ (ΗΠΑ) να μένει δεύτερος με 13.11 και τον Χόλογουεϊ (ΗΠΑ) για άλλη μια φορά να δείχνει πως τα 110μ είναι… πολλά για τον αθλητή με την απίστευτη εκκίνηση.

Κόλλησε στα 89μ ο Τσόπρα

Ο Νεράζ Τσόπρα (Ινδία) προσπάθησε και πάλι να σπάσει τα φράγμα των 90μ στον ακοντισμό, όμως και πάλι το ακόντιο του προσγειώθηκε στα 89. Ο Ινδός χρυσός Ολυμπιονίκης του ακοντισμού επικράτησε με 89.08μ με τον Γιάκουμπ Βάντλεϊχ (Τσεχία) να μένει στο 85.88μ.

Ανίκητη η Μπολ

Άλλη μια νίκη και κούρσα κάτω από τα 53 δευτερόλεπτα κατέγραψε η Φέμκε Μπολ στα 400μ εμπόδια. Η Ολλανδέζα ολοκλήρωσε σε 52.95, κατέρριψε το δικό της ρεκόρ αγώνα (53.05) και πήρε μια άνετη νίκη αφήνοντας δεύτερη την Τζανίβ Ράσελ (Τζαμάικα) με 53.92. Πολύ κακή κούρσα από την Νταλάιλα Μουχάμαντ που τερμάτισε 7η σε 56.03.

Τρίο.. κουμπάνο

Τρεις Κουβανοί κυριάρχησαν στον τριπλούν των ανδρών με άλματα πάνω από το 17.40μ. Ο Άντι Χερνάντεζ Ντίαζ πήδηξε 17.67μ (-0,6) και ήταν ο νικητής, όμως ο Λάζαρο Μαρτίνεζ βελτίωσε και πάλι το ατομικό του ρεκόρ (είχε 17.30μ) πηδώντας 17.50μ (-0,3) ενώ τρίτος ήταν ο Γιόρνταν Ντίαζ Φορτούν 17.44μ (0,0). Ο Ντίαζ είναι και ο πρώτος που εξασφαλίζει την πρόκριση στον τελικό της Ζυρίχης.