Ντάιαμοντ λιγκ – Τελικός: Σχεδόν όλοι οι σούπερ σταρ παρόντες στο Γιουτζίν

Με τον τελικό του ντάιαμοντ λιγκ στο Γιουτζίν (16-17 Σεπτεμβρίου) των ΗΠΑ θα κλείσει και επίσημα η σεζόν του στίβου για το 2023. Στα αγωνίσματα των ανδρών η μοναδική ελληνική συμμετοχή σε όλη τη σειρά ήταν ο Μίλτος Τεντόγλου που πήρε την πρόκριση στο μήκος ως πρώτος μάλιστα και πρώτος ήταν αυτός που δήλωσε ότι δε θα κάνει το ταξίδι στο Γιουτζίν.

100μ – Παρών ο Τρέιβον Μπρομέλ (ΗΠΑ) για να υπερασπιστεί τον τίτλο του. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Νόα Λάιλς (ΗΠΑ) και ο Κρίστιαν Κόλμαν (ΗΠΑ) είναι επιλαχόντες.
200μ – Ο Νόα Λάιλς θα υπερασπιστεί τον τίτλο του ως παγκόσμιος πρωταθλητής (ξανά).
400μ – Ο περσινός νικητής Κιράνι Τζέιμς (Γρενάδα) δεν κατάφερε να προκριθεί. Δεν ασχολήθηκε με το ντάιαμοντ λικγ ο παγκόσμιος πρωταθλητής Αντόνιο Γουότσον (Τζαμάικα).
800μ – Νέο νικητή διαμαντιού θα έχει το αγώνισμα. Ο περσινός νικητής Εμάνουελ Κορίρ (Κένυα) δεν προκρίθηκε. Θα είναι παρών ο παγκόσμιος πρωταθλητής Μάρκο Άροπ (Καναδάς) και ο ταχύτερος φέτος στον κόσμο Γουάικλιφ Κινιαμάλ (Κένυα).
1.500μ – Άπαντες παρόντες στο αγώνισμα και θα έχουμε την ευκαιρία να δούμε μια ρεβάνς Γιάκομπ Ίνγκεμπριγκτσεν (Νορβηγία) που κέρδισε το διαμάντι πέρσι αλλά έχασε φέτος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα από τον Τζος Κερ (Βρετανία). Οι δυο τους θα τρέξουν ξανά.
5.000μ – Ο Νίκολας Κίπκοριρ (Κένυα) κέρδισε πέρσι αλλά φέτος δε θα είναι στον τελικό. Ούτε ο παγκόσμιος πρωταθλητής Γιάκομπ. Οι έξι από τους 10 φιναλίστ είναι Αιθίοπες.
3.000μ στιπλ – Σχεδόν όλοι παρόντες καθώς δεν προκρίθηκε ο κάτοχος του παγκόσμιου ρεκόρ Λαμεσά Γκιρμά (Αιθιοπία). Αδιαφιλονίκητο φαβορί ο κάτοχος του διαμαντιού, Σουφιάν Ελ Μπακαλί (Μαρόκο).
110μ εμπόδια – Ο Γκραν Χόλογουεϊ θα είναι παρών για να υπερασπιστεί το διαμάντι του ως παγκόσμιος πρωταθλητής, ωστόσο ηττήθηκε στο Σιάμεν από τον χρυσό Ολυμπιονίκη Χανσλ Πάρτσμεντ (Τζαμάικα) που έτρεξε σε 12.96. Η μονομαχία των δύο ξεχωρίζει.
400μ εμπόδια – Πέρσι δεν ήταν η χρονιά του Κάρστεν Βάρχολμ (Νορβηγία) που τα έχασε όλα από τον Άλισον Ντς Σάντος (Βραζιλία). Φέτος πήρε πίσω τον παγκόσμιο τίτλο του και θέλει και το διαμάντι. Ο Βραζιλιάνος είναι ντεφορμέ, όμως ο Βάρχολμ έχασε από τον Κάιρον Μακμάστερ (Βρετανικές Παρθένοι Νήσοι) στη Ζυρίχη.
Ύψος – Ο Τζιανμάρκο Ταμπέρι (Ιταλία) θα υπερασπιστεί το διαμάντι που κέρδισε πέρσι, αυτή τη φορά ως παγκόσμιος πρωταθλητής. Φυσικά παρών θα είναι και ο Μουτάζ Μπαρσίμ (Κατάρ).
Επί κοντώ – Δεν αφήνει κανέναν τίτλο ο Μόντο Ντουπλάντις (Σουηδία) και στο Γιουτζίν θέλει να κερδίσει το τρίτο συνεχόμενο διαμάντι του.
Μήκος – Μεγάλη απουσία ο παγκόσμιος πρωταθλητής και κάτοχος του διαμαντιού Μίλτος Τεντόγλου (Ελλάδα). Στη θέση του θα αγωνιστεί (πιθανώς) ο Τομπίας Μόντλερ (Σουηδία) που ήταν ο νικητής του 2021.
Τριπλούν – Πλήρης ο τελικός καθώς οι κορυφαίοι φέτος στον κόσμο θα αγωνιστούν, ο κάτοχος του διαμαντιού Άντι Ντίαζ Χερνάντεζ θα αγωνιστεί (αυτή τη φορά σαν Ιταλός και όχι ως Κουβανός) και ο παγκόσμιος πρωταθλητής Χιουζ Φαμπρίς Ζανγκό (Μπουρκίν Φάσο).
Σφαιροβολία – Όλοι οι καλοί θα αγωνιστούν με τον Ράιαν Κράουζερ (ΗΠΑ) που θέλει πίσω το διαμάντι από τον κάτοχο Τζο Κόβατς (ΗΠΑ) να αγωνίζεται ως παγκόσμιος πρωταθλητής και έχοντας φρέσκο παγκόσμιο ρεκόρ 23.56μ.
Δισκοβολία – Ο κάτοχος του διαμαντιού Κρίστιαν Τσεχ (Σλοβενία) θέλει τη ρεβάνς για το παγκόσμιο πρωτάθλημα από τον Ντάνιελ Σταλ (Σουηδία).
Ακοντισμός – Ο Νεράζ Τσόπρα (Ινδία) είναι ο φρέσκος παγκόσμιος πρωταθλητής και θα επιχειρήσει να διατηρήσει το διαμάντι στην κατοχή του.

Όλες οι βαθμολογούμενες συμμετοχές στη σειρά των ντάιαμοντ λιγκ – με έντονα γράμματα όσοι πήραν την πρόκριση