Ντάιαμοντ λιγκ: Τελικοί με 3 ελληνικές παρουσίες

Με την ολοκλήρωση της σειράς των αγώνων του επί κοντώ των γυναικών σήμερα στο Μπέρμιγχαμ, η Ελλάδα ως παγκόσμια δύναμη του επί κοντώ, εξασφάλισε τριπλά παρουσία στους τελικούς του αγωνίσματος τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες.

Μπορεί ο αγώνας των γυναικών σήμερα να χάλασε λόγω των συνθηκών, ωστόσο Κατερίνα Στεφανίδη (ήταν σίγουρη πριν τον αγώνα) και Νικολέτα Κυριακοπούλου έκλεισαν θέση στον τελικό που θα γίνει στη Ζυρίχη στις 30 Αυγούστου. Θέση στον τελικό στο αγώνισμα των ανδρών έχει εξασφαλίσει και ο Κώστας Φιλιππίδης που θα συμμετάσχει στον αγώνα που θα γίνει στο σιδηρόρομο της Ζυρίχης και την επόμενη στον τελικό που θα γίνει στις Βρυξέλλες. Ο ελληνικός στίβος επιβεβαίωνει τη δυναμική του σε όλες τις διοργανώσεις και δεν είναι τυχαίο πως τα τελευταία δύο χρόνια είναι το Νο1 άθλημα στην Ελλάδα.

Κουρασμένοι οι πρωταθλητές Ευρώπης
Στα υπόλοιπα αγωνίσματα που έγιναν σήμερα στο στάδιο Αλεξάντερ του Μπέρμιγχαμ, οι περισσότεροι από τους πρωταθλητές Ευρώπης έδειξαν σημάδια κόπωσης, με εξαίρεση τη Σιφάν Χασάν που δε χάνει με τίποτα στα 1.500μ. τη Μαλάικα Μιχάμπο στο μήκος, αλλά και τη Λεά Σπρούγκερ στα 400μ. εμπόδια.
Στα 100μ. των ανδρών, ο Κρίστιαν Κόλμαν έκανε και πάλι εκπληκτική εκκίνηση όμως τον πρόλαβε στον τερματισμό ο Βρετανός Ρις Πρρέσκοντ. Και οι δυο τερμάτισαν σε 9.94 όμως το φώτο φίνις έδειξε 9.938 για τον Κόλμαν και 9.939 για τον Πρέσκοντ.
Ρεκόρ αγώνα έκανε στα 200μ. των γυναικών η Σονάι Μίλερ Ουίμπο που κέρδισε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Ντίνα Άσερ Σμιθ τρέχοντας σε 22.15. Η αθλήτρια από τις Μπαχάμες θα υπερασπιστεί τους τίτλους της τόσο στα 200μ. όσο και στα 400μ.
Η Μιχάμπο στο μήκος των γυναικών ήταν μία από τις τρεις πρωταθλήτριες Ευρώπης που δεν έχασαν σήμερα, κάνοντας μάλιστα ρεκόρ αγώνα με 6.96μ. Δεύτερη η… τριπλουνίστρια Κατερίνε Ιμπάργκουεν με 6.80μ.
Εξαιρετική κούρσα για άλλη μία φορα στα 800μ. από τον Εμάνουελ Κορίρ με 1:42.79 που απειλεί πλέον το παγκόσμιο ρεκόρ του Ρουντίσα (έχει τρέξει φέτος και σε 1:42.05).
Ήττα για τον Τόμας Ρόλερ στον ακοντισμό με τον Αντρέας Χόφμαν να ρίχνει 89.82μ. τον Τζούλιαν Βέμπερ 86.63 και τον Μάγκους Κιρτ 85.31μ.
Ο Ορλάντο Ορτέγκα πήρε μία μικρή ρεβάνς για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κερδίζοντας τα 110μ. εμπόδια με το πολύ καλό 13.08, επίδοση που τον έφερε στη δεύτερη θέση φέτος στον κόσμο, πίσω από τον Σεργκέι Σουμπένκοφ. Ο Μίλαν Τραΐκοβιτς έμεινε εκτός τελικού τρέχοντας σε 13.58 στον προκριματικό.
Η 22χρονη Άγκνες Κίπροπ κέρδισε τα 3.000μ. με 8:32.21 ενώ στα 3.000μ. στιπλ των ανδρών ο Κονσέλσους Κιπρούτο, χωρίς Ελ Μπακαλί και Μεκισί δεν είχε πρόβλημα να κερδίσει με 8:14.33.
Κανένα πρόβλημα για τη Σιφάν Χασάν στα 1.500μ. με τρομερό σπριντ στα τελευταία 50μ. κέρδισε με 4:00.60. Μίνι ρεβάνς από την Κριστίνα Σβάνιτς στη σφαιροβολία. Έριξε 18.20μ. και κέρδισε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Πολίνα Γκούμπα που έμεινε 28 εκατοστά πίσω με 17.92μ.
Στο… νήμα κέρδισε το 400αρι ο Φρεντ Κέρλι κάνοντας 45.54 με τον Κρίστιαν Τέιλορ να κάνει τρομερό 300αρι αλλά να μένει από δυνάμεις στην τελική ευθεία.
Η Λέα Σπρούγκερ… υπερασπίστηκε τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης στα 400μ. εμπόδια με 54.86.
Με 8.53μ. ο Λουβό Μανιόνγκα έκανε ρεκόρ αγώνα και κέρδισε το μήκος όπου ο Μίλτος Τεντόγλου ήταν έκτος με 7.82μ. σε αγώνισμα εκτός προγράμματος ντάιαμοντ λιγκ.

Τα αποτελέσματα από τα αγώνίσματα στο Μπέρμιγχαμ και οι προκρίσεις στον τελικό του κάθε αγωνίσματος: