Ντεμπούτο Φιλίποβιτς στο ελληνικό πρωτάθλημα

Ο Ολυμπιακός νίκησε στο Παπαστράτειο τον Απόλλωνα Σμύρνης 16-7 για τη 2η αγωνιστική, όμως η είδηση ήταν το ντεμπούτο του, για πολλούς, κορυφαίου πολίστα όλων των εποχών, Φίλιπ Φιλίποβιτς.

Ο 34χρονος Φιλίποβιτς σημείωσε έξι γκολ στον πρώτο του αγώνα στην Α1 πόλο των ανδρών σε ένα παιχνίδι όπου οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον Απόλλωνα. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε με τρία γκολ (4-1, 6′), με τον Απόλλωνα Σμύρνης να πετυχαίνει δύο γκολ στα επόμενα λεπτά και να μαζεύει την διαφορά, με τους ερυθρόλευκους να είναι μπροστά με ένα γκολ στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου (4-3).
Παρότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε απόσταση των δύο γκολ σε δύο στιγμές στην δεύτερη περίοδο (6-4, 7-5), ο Ολυμπιακός διεύρυνε το προβάδισμα του και προηγήθηκε με τέσσερα γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (9-5). Οι Πειραιώτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο τρίτο οκτάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 3-0, προηγήθηκε με οχτώ γκολ στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου (12-5). Αν και οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστική και στην τέταρτη περίοδο, ο Ολυμπιακός διεύρυνε το προβάδισμα του και νίκησε τον Απόλλωνα Σμύρνης με 16-7.
Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 2/2, όπως και η ΑΕΚ στον πρώτο όμιλο, ενώ ο Απόλλων Σμύρνης έπεσε στο 1-1. Οι Πειραιώτες στην επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσουν την Γλυφάδα το Σάββατο (16/10), ενώ η ομάδα από την Νέα Σμύρνη θα παίξει την ίδια μέρα με τον Άρη.
Oκτάλεπτα 4-3, 5-2, 3-0, 4-2
Ολυμπιακός (Βλάχος): Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 3, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Φιλίποβιτς 6, Γκίλλας 1.
Απόλλωνας Σμύρνης (Δεληγιάννης): Αλαμάνος 1, Γκουσάροβ 1, Βίσκοβιτς 1, Γούνας 2, Τσολακούδης 1, Σολανάκης 1.