ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ντέρμπι στη Θεσσαλονίκη με νικητή τον ΠΑΟΚ

Σκληρό καρύδι αποδείχθηκε ο Φοίβος Συκεών για τον ΠΑΟΚ ο οποίος τελικά επικράτησε στην έδρα του 28-24 για την 10η αγωνιστική. Εύκολη νίκη για τον Δούκα επί του Άρη Νίκαιας.

Πιο ψύχραιμος ο ΠΑΟΚ
Δύσκολα έβαλε ο Φοίβος στον ΠΑΟΚ μέσα στη Μίκρα, πιέζοντας τον μέχρι και το τελευταίο πεντάλεπτο για να κάνει την έκπληξη, ωστόσο ο Δικέφαλος κατάφερε να πάρει τους βαθμούς της νίκης.
Η ομάδα του ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 6-2 και 7-4 μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν. Αρχικά ισοφάρισαν με τον Βότση (21’) και στην συνέχεια έως τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου κυριάρχησαν, αφού προηγήθηκαν ακόμα και με τέσσερα γκολ (12-15 ημίχρονο, 12-16 στο 31’, 13-17 στο 33’).
Η ομάδα του Νίκου Γεωργιάδη με τους Κοκκώνη και Βεσελίνοβιτς, κατάφερε να μειώσει σε 16-17 (36’) και να ισοφαρίσει 18-18 στο 40’ με τον Σέρβο αριστερόχειρα.
Ο μαχητικός Φοίβος πήρε ξανά το προβάδισμα (20-21) με τον Μπαλαμό στο 50’, αλλά ο ΠΑΟΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πιο ψύχραιμος και πήρε σημαντικό προβάδισμα με σερί 4-0 (24-21) στο 54’, ενώ «καθάρισε» το ματς στο τελευταίο δίλεπτο με σημαντικές επεμβάσεις του Λοίζου και τους Νικολαΐδη, Μαστορογιάννη και Κοκκώνη να μετατρέπουν το 25-24 σε 28-24.
Τα πεντάλεπτα 3-1, 5-2, 6-4, 8-7, 9-10, 12-15 (ημχ.), 15-17, 17-18, 19-19, 21-21, 24-21, 28-24
ΠΑΟΚ (Γεωργιάδης) Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 1, Τσίλης 3, Τσεσμετζίδης, Νικολαΐδης 2, Κοκκώνης 8, Αποστόλου, Ορφανουδάκης, Οικονόμου 1, Γρηγοριάδης 1, Λοίζος, Μαστορογιάννης 2, Κυπραίος, Παπαδόπουλος, Βεσελίνοβιτς 10.
Φοίβος Συκεών (Πελεκίδης) Πίτσιος 2, Μέτσης 4, Βότσης 2, Μπαλαμός 5, Κεχαγιάς, Αλμπανίδης, Παπαδόπουλος, Πόποβιτς, Ντουλματζής, Ματσού 2, Λιάπης 1, Πατσιάς, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 8, Χατζής.
Δίλεπτα 3-5 Πέναλτι 6/7-2/2

Εύκολα ο Δούκας
Στο Δαϊς ο Δούκας επικράτησε του Άρη Νίκαιας 25-13 και έφτασε τους 14 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Η ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» πέρασε μπροστά με 10-8 στο ημίχρονο και στο δεύτερο ήταν καταιγιστική. Με σερί 5-0 έφτασε στο 12-8 (34’) και στην συνέχεια με επιμέρους σκορ 9-1, η διαφορά αυξήθηκε στα 7 γκολ (16-9) στο 41’. Με εξαιρετική άμυνα ο Δούκας κράτησε τους φιλοξενούμενους στα δύο γκολ για 28 λεπτά με το σκορ να γίνεται 22-10 στο 52’ με συνολικό επιμέρους σκορ 15-2!
ΑΣΕ Δούκας (Κρανάκης) Ζαλώνης, Μωραΐτης 2, Ντιντερέγκερ, Ζαμπούνης 3, Μανουσέλης 3, Μπραουδάκης, Αποστολίδης 1, Μπάρμπας, Ντούνης, Πάνου 2, Μπάγιος 3, Πολύζος, Νταρσουλάντ 1, Αραπακόπουλος 3, Μυλωνάς 7.
Άρης (Μελετάκος) Κουρής, Γρηγοράκης Ν., Μπελεχρής, Αθανασίου, Τούτσης 3, Γρηγοράκης Ι., Μουλιάτος, Μελετάκος 3, Χρηματόπουλος, Γκουλές 1, Τσαβδαρίδης, Φίλης, Χαρμπής 1, Χαραλάμπους 1, Γραμματικόπουλος 4, Φωτίου.
Δίλεπτα 3-3 Πέναλτι 1/1-4/5