Θεσσαλονίκη 2021: Ντέρμπι το πρωτάθλημα (αποτελέσματα, 3η μέρα)

Το πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης συνεχίζεται στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης με τη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου να έχει παραπάνω από έναν μνηστήρες. Ο Ολυμπιακός παραμένει ισχυρός, ωστόσο πολύ καλό εμφανίζεται το Παλαιό Φάληρο.

50μ πρόσθιο γυναικών

Με 31.62 η Μαρίλεια Δρασίδου ήταν με διαφορά η πιο γρήγορη του τελικού και υπερασπίστηκε τον τίτλο της. Η νεάνιδα Χαρά Αγγελάκη του Ωκεανού επιβεβαίωσε την καλή της κατάσταση με το αργυρό και με χρόνο 33.01. Η Ασημίνα Αντάκη (ΣΚ ΡΟΗ) έκανε την έκπληξη και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 33.38 που αποτελεί μάλιστα και νέο πανελλήνιο ρεκόρ παγκορασίδων Α’. Το προηγούμενο ήταν 33.59 και ανήκε στην Αγάπη Χάρα από το 2019.

50μ πρόσθιο ανδρών

Ο Γιώργος Ασπουγαλής (ΗΡΑΚΛΗΣ) στο βασικό του αγώνισμα υπερασπίστηκε τον τίτλο του με μεγάλο ατομικό ρεκόρ 27.69. Το προηγούμενο ρεκόρ του ήταν το 27.82 από το πανελλήνιο πρωτάθλημα του 2020. Δεν μπόρεσε να κατέβει ξανά τα 28 δευτερόλεπτα μετά το πρωινό ατομικό ρεκόρ του 27.98 ο Κώστας Μερετσόλιας (ΑΟΠΦ) αλλά πήρε το αργυρό μετάλλιο με 28.08. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Σπύρος Γκικόπουλος (ΠΑΟ) με 28.66.

100μ ελεύθερο γυναικών

Η Νόρα Δράκου (ΠΑΟ) κατέκτησε τον 5ο τίτλο της καριέρας της στα 100μ ελεύθερο σε χρόνο 55.76, ο οποίος είναι ο 13ος καλύτερος που έχει σημειώσει. Η Άννα Ντουντουνάκη (ΝΟ Χανίων) σε ένα στιλ που δεν την έχουμε συνηθίσει πήρε με 56.67 το αργυρό μετάλλιο και έκανε νέο ατομικό ρεκόρ αφού είχε 58.08 από το μακρινό 2016. Η Βασιλική Μπάκα (ΠΑΟΚ) επικράτησε στις λεπτομέρειες επί της Μάρθας Μάτσα (ΟΣΦΠ) με 57.01 έναντι 57.08.

100μ ελεύθερο ανδρών

Ο Απόστολος Χρήστου (ΟΣΦΠ) κατέβηκε για άλλη μία φορά φέτος τα 49 δευτερόλεπτα και με χρόνο 48.96 πήρε τον πρώτο του πανελλήνιο τίτλο ανδρών στο αγώνισμα. Θυμίζουμε ότι από φέτος είναι ο κάτοχος του πανελλήνιου ρεκόρ με 48.39 από το ευρωπαϊκό της Βουδαπέστης. Αυτή τη στιγμή έχει 3 ατομικούς τίτλους στο πρωτάθλημα και συνεχίζει. Στη 2η θέση του βάθρου ανέβηκε με 50.09 ο Στέργιος Μπίλας (ΕΟΦΠΦ) που προπονείται με τον Άκη Οικονόμου ο οποίος θα φύγει από τη Θεσσαλονίκη με σχεδόν ένα δευτερόλεπτο βελτίωση στο ατομικό του ρεκόρ (είχε 51.04 από τον Απρίλιο). Άλλο ένα μετάλλιο χάλκινου χρώματος κατέκτησε ο Χρήστος Κατραντζής (ΠΑΟ) με 50.75. Τις εντυπώσεις όμως στο αγώνισμα έκλεψε ο Οδυσσέας Μελαδίνης (ΠΑΟΚ) από το μικρό τελικό. Ο 31χρονος αθλητής που το πρωί δεν πιέστηκε για να μπει στο μεγάλο τελικό τερμάτισε σε 49.27 που είναι ο 4ος καλύτερος χρόνος της καριέρας του και ο καλύτερος του την τελευταία εξαετία. Αν κολυμπούσε στο μεγάλο τελικό θα έπαιρνε το αργυρό μετάλλιο. Επίσης, με αυτό το χρόνο θέτει με αξιώσεις υποψηφιότητα για την 4η θέση της ομάδας της 4Χ100μ ελεύθερο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

200μ μεικτή γυναικών

Η Ιωάννα Σαχά (ΑΝΟΓ) πήρε τη ρεβάνς για τον τίτλο που έχασε στις λεπτομέρειες πέρυσι από τη Νικόλ Παυλοπούλου (ΩΚΕΑΝΟΣ). Τερμάτισε πρώτη σε χρόνο 2:17.28, πολύ κοντά στο ατομικό της που είναι 2:17.21 από τον Απρίλιο. Η Παυλοπούλου ακολούθησε σε 2:18.86 και στην τρίτη θέση τερμάτισε η 19χρονη Μαρία Χατζή του ΟΣΦΠ σε 2:23.96.

200μ μεικτή ανδρών

Ο Γιώργος Σπανουδακης (ΑΟΠΦ) κατέκτησε τον παρθενικό του τίτλο στο αγώνισμα με την 8η καλύτερη επίδοση της καριέρας του, το 2:02.16. Έχει ατομικό 2:00.14 από το 2017. Ακολούθησε ο Δανιήλ Γιουρτζίδης (ΕΟΦΠΦ) σε 2:03.21 που είναι η 4η καλύτερη επίδοσή του. Στη μάχη για το χάλκινο επικράτησε ο Νίκος Ντάνος (ΑΟΠΦ) σε 2:04.15, αφήνοντας 4ο τον Παναγιώτης Χιώτη (ΟΣΦΠ) σε 2:04.68.

1500μ ελεύθερο γυναικών

Τρίτος φετινός ατομικός τίτλος για την Ηλέκτρα Λεμπλ (ΟΣΦΠ) η οποία μετά τα 800μ την 1η μέρα και τα 400μ μεικτή τη 2η μέρα κέρδισε και στα 1500μ ελεύθερο με 17:06.87. Στην 2η θέση τερμάτισε η Κέλλυ Αραούζου (ΟΣΦΠ) σε 17:13.51 και στην 3η η περσινή πρωταθλήτρια, Νεφέλη Γιαννοπούλου (ΑΡΗΣ), σε 17:34.05.

800μ ελεύθερο ανδρών

Επέστρεψε στο 1ο σκαλί του βάθρου ο Άλκης Κυνηγάκης (ΑΟΠΦ) μετά το τίτλο που είχε κερδίσει το 2019. Τερμάτισε σε 8:04.95 που είναι η 2η καλύτερη επίδοση της καριέρας του μετά το 7:58.26 του 2019 στον Άλιμο. Στη 2η θέση τερμάτισε ο έφηβος Αλέξανδρος Κάχρης (ΝΟ Χανίων) με 8:07.27 και έδειξε καλά στοιχεία ενόψει του ευρωπαϊκού Ε/Ν της Ρώμης, ενώ στο 3ο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Δημήτρης Νέγρης (ΟΣΦΠ) με 8:08.32.

4Χ200μ ελεύθερο ανδρών

Η ομάδα του Παλαιού Φαλήρου με τους Σπανουδάκη, Ντάνο, Μερετσόλια και Κυνηγάκη διατήρησε τον τίτλο της με χρόνο 7:34.07. Ακολούθησε ο Ολυμπιακός (Μπολάνος, Γενκιανίδης, Αρβανίτης, Νέγρης) σε 7:36.54 και στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο ΠΑΟΚ (Τσακτσίρας, Φύκατας, Μελαδίνης, Δαλδογιάννης) με χρόνο 7:39.22.

4Χ200μ ελεύθερο γυναικών

Δεν είχαμε καμία αλλαγή στις ομάδες του βάθρου σε σχέση με το 2020. Ο ΟΣΦΠ (Παυλοπούλου, Αραβαντινού, Απλαντή, Λεμπλ) υπερασπίστηκε τον τίτλο του σε 8:31.80 και ακολούθησαν ΑΣΚ ΝΤΕΡΗ (Μητσάκου, Ρακοπούλου, Μπούτου, Μητσάκου) σε 8:32.83 και ΑΟΠΦ (Καραθάνου, Λύρα, Κατσιάρα, Καλογερή) σε 8:41.56.

4Χ100μ μεικτή mixed

Η ομάδα του Παλαιού Φαλήρου που ήταν πέρυσι πρωταθλήτρια έμεινε για λίγο εκτός βάθρου με 4:04.72. Στη 2η και την 3η θέση διατηρήθηκαν ΟΣΦΠ (Χρήστου, Κοντογεώργου, Δημητριάδη και Μάτσα) και ΠΑΟΚ (Σοφιανίδης, Σύρου, Παπαδόπουλος και Μπάκα) με 4:01.36 και 4:03.02 αντίστοιχα. Νέα πρωταθλήτρια Ελλάδας αναδείχθηκε η ομάδα του ΠΑΟ (Δράκου, Γκικόπουλος, Κατραντζής, Ζαΐμη) με χρόνο 4:00.72.