ΥΓΡΟΣ ΣΤΙΒΟΣ

ΝΤΟΧΑ 2024 – 2η μέρα: Το ιστορικό χρυσό της Ελλάδας

Η Ελλάδα εμφανίστηκε στον πίνακα των μεταλλίων του παγκόσμιου πρωταθλήματος υγρού στίβου της Ντόχα, από τη δεύτερη κιόλας μέρα των αγώνων και μάλιστα με (ιστορικό) χρυσό μετάλλιο, από την Ευαγγελία Πλατανιώτη.

Καταδύσεις

Στον πρώτο τελικό που είχε συμμετοχή η Κίνα… σάρωσε. Στα 10μ πλατφόρμας μεικτούς συγχρονισμένων καταδύσεων, οι Τζιάνζι Χουάνγκ και Τζιάκι Ζανγκ δεν είχαν αντίπαλους. Συγκέντρωσαν 353.82 βαθμούς και άφησαν δεύτερο το δίδυμο της Βόρειας Κορέας Γιουνγκ Μιόνγκ Ιμ και Τζιν Μι Τζο που κατάκτησε το αργυρό μετάλλιο με 303.96 βαθμούς. Στην τρίτη θέση το Μεξικό με τους Κέβιν Μπερλίν και Αλεχάντρα Εστουντίλο με 291.13 βαθμούς.
Το Μεξικό ήταν η μοναδική χώρα που κατάκτησε δεύτερο μετάλλιο τη δεύτερη μέρα και μάλιστα χρυσό με τον 19χρονο Οσμάν Ολβέρα που ήταν 2ος πέρσι στη Φουκουόκα, να ανεβαίνει στο ψηλότερο σκαλί του 1μ τραμπολίνο με 431.75 βαθμούς. Ο Κινέζος Σίσιν Λι που ήταν τρίτος το 2022 στη Βουδαπέστη, αυτή τη φορά κατάκτησε το αργυρό μετάλλιο για την… Αυστραλία με 395.70 βαθμούς και ο Βρετανός Ρος Χάσλαμ με 393.10 ήταν τρίτος.

Καλλιτεχνική κολύμβηση

Το 2023 στη Φουκουόκα η Ευαγγελία Πλατανιώτη έμεινε εκτός βάθρου καταλαμβάνοντας την 4η θέση στο σόλο. Στη Ντόχα όμως, η κορυφαία Ελληνίδα κολυμβήτρια της καλλιτεχνικής, έγραψε ιστορία κατακτώντας την κορυφή του κόσμου. Εκτέλεσε άψογα το πρόγραμμα της και με 272.9633 βαθμούς κατάκτησε το χρυσό μετάλλιο σε έναν τελικό με πολλές απουσίες, όμως η ιστορία γράφεται από τους παρόντες. Το αργυρό μετάλλιο κατακτήθηκε από την Ζακλίν Σιμονό (Καναδάς) με 269.2767 βαθμούς και το χάλκινο από την Κινέζα Χούγιαν Σου με 262.3700.

Μαραθώνια κολύμβηση

Αλλαγή… φρουράς στο 10αρι των γυναικών με την Σάρον Βαν Ρούβενταλ (Ολλανδία) να επιστρέφει στην κορυφή μετά από δύο χρόνια και τη Βουδαπέστη κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο κερδίζοντας πάνω στο… φίνις την Μαρία Ντε Βαλντές (Ισπανία). H Ολλανδέζα τερμάτισε σε 1:57:26,8 και η Ισπανίδα σε 1:57:26,9. Η Βαλντές κατακτά το πρώτο της παγκόσμιο μετάλλιο όπως και η Πορτογαλίδα Αντζέλικα Αντρέ που έμεινε τρίτη με 1:57:28. Η παγκόσμια πρωταθλήτρια της Φουκουόκα, Λεόνι Μπεκ (Γερμανία) ολοκλήρωσε στην 20ή θέση.