ΥΓΡΟΣ ΣΤΙΒΟΣ

ΝΤΟΧΑ 2024 – 1η μέρα: Στη Βρετανία το 1ο χρυσό του παγκοσμίου

Η πρώτη μέρα του παγκόσμιου πρωταθλήματος υγρού στίβου στη Ντόχα του Κατάρ, ολοκληρώθηκε με τη Βρετανία να κατακτά το πρώτο χρυσό μετάλλιο της διοργάνωσης.

Καταδύσεις

Ο πρώτος τελικός της διοργάνωσης ήταν το μεικτό συγχρονισμένων καταδύσεων με τον Τομ Ντέιλι να προσθέτει άλλο ένα χρυσό στη σπουδαία του καριέρα του. Ο 29χρονος Βρετανός που επανήλθε στην αγωνιστική δράση μετά από 2,5 χρόνια (και αφού είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο στα 10μ) ήταν στις τρεις από τις έξι προσπάθειες της Βρετανίας και μαζί με την Σκάρλετ Μιου Τζένσεν και τους Ντάνιλε Γκουντφέλο, Αντρέα Σπεντολίνι Σίριξ, συγκέντρωσαν στο σύνολο 421.65 βαθμολογία και κατάκτησαν το χρυσό μετάλλιο. Στη δεύτερη θέση ακολούθησε το Μεξικό με 412.80 και στην τρίτη η Αυστραλία με 385.35.
Για τον Ντέιλι αυτό ήταν το 4ο χρυσό μετάλλιο στην καριέρα του σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, ξεκινώντας το… 2009 από τη Ρώμη με το χρυσό από πλατφόρμα 10μ το οποίο κέρδισε και το 2017 στη Βουδαπέστη. Όσον αφορά το ομαδικό, παγκόσμιος πρωταθλητής ήταν και το 2015 στο Καζάν.
Να σημειωθεί ότι η Κίνα που ήταν η κάτοχος του τίτλου έχοντας επικρατήσει στη Φουκουόκα, δεν κατέβηκε στον τελικό της Ντόχα.

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο σε ατομικό αγώνα, κατακτήθηκε από την Αυστραλία με την Αλίσα Κολόι να πρωταγωνιστεί στο τραμπολίνο από 1μ συγκεντρώνοντας 260.50 βαθμούς. Η Βρετανίδα Γκρέις Ριντ με 257.25 ήταν δεύτερη και η Αιγύπτια Μαχά Εϊσά τρίτη με 257.15 γράφοντας ιστορία για την Αίγυπτο που κατάκτησε το πρώτο της παγκόσμιο μετάλλιο στις καταδύσεις.