ΝΤΟΧΑ 2024 – κολύμβηση: 5η στον ΚΟΣΜΟ η Δράκου με ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΡΕΚΟΡ!

Η Νόρα Δράκου έκανε την κούρσα της ζωής της στον τελικό των 50μ ύπτιο και κατάφερε να κάνει πανελλήνιο ρεκόρ για να καταλάβει την 5η θέση στον κόσμο!

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Η Δράκου είχε τρομερή αντίδραση στην εκκίνηση φεύγοντας καλύτερα από οποιαδήποτε άλλη αθλήτρια. Συνέχισε στην κούρσα με τρομερή προσπάθεια κυνηγώντας την Κλερ Κουρζάν (ΗΠΑ) που κολυμπούσε δίπλα της, για να κάνει πανελλήνιο ρεκόρ ολοκληρώνοντας σε 27.84 (το προηγούμενο ήταν 27.87 δικό της από το 2023). Με την επίδοση αυτή ολοκλήρωσε στην 5η θέση με τα μετάλλια να κλείνουν στο 27.61 που κολύμπησε η Καναδέζα Ίνγκριντ Βιλμ.
Παγκόσμια πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Κουρζάν που ολοκλήρωσε το 50αρι σε 27.43 κερδίζοντας στη χεριά την Αυστραλή Ιόνα Άντερσον που τερμάτισε σε 27.45.