ΝΤΟΧΑ 2024 – κολύμβηση: Δυνατή η Ολλανδία, αλλά εντυπωσιακή και η Ελλάδα

Οι Ολλανδοί κολυμβητές έκλεψαν σήμερα το απόγευμα την παράσταση κατακτώντας δύο χρυσά μετάλλια και ένα αργυρό, μία μέρα που περίμεναν πολλά χρόνια καθώς τελευταία φορά που κέρδισαν χρυσό σε ατομικό αγώνισμα ήταν το 2013 στην Βαρκελώνη χάρη στην Ρανόμι Κρόμοβιτζότζο. Μεγάλη μέρα είχε και η Ελλάδα που πανηγύρισε δύο έκτες θέσεις, ένα πανελλήνιο ρεκόρ και μία ισοφάριση πανελληνίου ρεκόρ.

100μ ελεύθερο γυναικών
Την ταχύτερη κούρσα της καριέρας της έκανε η Μάριτ Σίνμπεργκεν, καθώς με το 52.26 κατέρριψε το εθνικό ρεκόρ Ολλανδίας και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο, που είναι το πρώτο για την συλλογή της σε ατομικό αγώνισμα. Η Σιβόν Χόγκι (Χονγκ Κονγκ) έκανε γρήγορο πρώτο 50άρι με 24.87, αλλά οι δυνάμεις της την εγκατέλειψαν στα τελευταία μέτρα και με 52.56 τερμάτισε στην δεύτερη θέση. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Σέινα Τζακ (Αυστραλία) με 52.83.

200μ πρόσθιο γυναικών
Στον δεύτερο τελικό της ημέρας, η Τες Σκούτεν χάρισε ακόμα ένα μετάλλιο στην Ολλανδία. Η 23χρονη ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα της, στρίβοντας πρώτη στα 50μ και διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι τον τερματισμό. Σημείωσε 2:19.81 και στέφθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια. Όπως πέρσι έτσι και φέτος, η Κέιτ Ντάγκλας (ΗΠΑ) ήταν δεύτερη με 2:20.91 και την τρίτη θέση του βάθρου εξασφάλισε η Σίντνεϊ Πίκρεμ (Καναδάς) με χρόνο σχεδόν τρία δευτερόλεπτα πιο αργά από την Σκούτεν, καθώς τερμάτισε σε 2:22.94.

200μ ύπτιο ανδρών
Ο Απόστολος Σίσκος ολοκλήρωσε σε 1:56.64 με εκπληκτικό τελευταίο 50αρι καθώς πήγε σε 29.37 και μόνο ο νικητής Χιούγκο Γκονζάλεθ (Ισπανία) με 28.98 και ο τρίτος Πίτερ Κέτζε (Νότια Αφρική) με 28.67 είχαν ταχύτερο 50αρι στο φίνις από τον Έλληνα πρωταθλητή. Η 6η θέση του νεαρού κολυμβητή είναι τεράστια επιτυχία και είναι ξεκάθαρο πως το μέλλον του ανήκει. Ο Γκονζάλεθ στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής με 1:55.30, τον ακολούθησε ο Ρόμαν Μιτιούκοφ (Ελβετία) με 1:55.40 και ο Κέτζε ήταν τρίτος με 1:55.99.

200μ πρόσθιο ανδρών
Ο τίτλος του παγκόσμιου πρωταθλητή στα 200μ πρόσθιο παρέμεινε σε Κινεζικά χέρια, καθώς ο Ζίχαο Ντονγκ διαδέχθηκε τον Χάιγιανγκ Τσιν. Ο 18χρονος κολυμβητής, ο οποίος πέρσι στην Φουκουόκα ήταν τέταρτος με νέο παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων (2:08.04), κολύμπησε στον μεγάλο τελικό σε 2:07.94, για να αφήσει δεύτερο τον Κάσπαρ Κορμπό (Ολλανδία) με 2:08.24 και τρίτο τον Νικ Φινκ (ΗΠΑ) με 2:08.85.

4Χ200μ ελεύθερο ανδρών
Η αγαπημένη σκυτάλη των Ελλήνων έκανε και πάλι το θαύμα της. Ο Δημήτρης Μάρκος έπεσε πρώτος και κολύμπησε σε 1:46.74, για να ακολουθήσει ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης με 1:47.86 (flying start) και να πέσει τρίτος ο Κωνσταντίνος Στάμου που έκανε 1:48.13. Τελευταίος ανέλαβε ο απίστευτος αρχηγός. Ο Ανδρέας Βαζαιος πήγε σε 1:46.69 για να τερματίσει η ομάδα σε 7:09.10 καταρρίπτοντας το πρωινό (απίθανο) πανελλήνιο ρεκόρ που ήταν 7:09.90. Η 6η θέση είναι η καλύτερη για ελληνική σκυταλοδρομία σε παγκόσμιο πρωτάθλημα (στην 4Χ200μ ελεύθερο). Το χρυσό μετάλλιο πήγε στην Κίνα με 7:01.84 για να την ακολουθήσει η Νότια Κορέα με 7:01.94 και στην τρίτη θέση η ομάδα των ΗΠΑ με 7:02.08.